Zapraszamy na uroczystą inaugurację obchodów ”miesiąca wiedzy na temat autyzmu” podczas której zaprezentowana zostanie instalacja “Obrazy Autyzmu” Aleksandry Trojanowskiej. Odbędzie się również spotkanie z autorami prac plastycznych,
czyli „ Rozmowy niekontrolowane”, oraz panel ekspercki “ Nie Rain Many i Sheldony”, a także projekcja reportażu „Po drodze”.

Wydarzenie organizowane jest przez Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu w partnerstwie
z Muzeum Współczesnym Wrocław i Zespołem Placówek Oświatowych Nr.2 we Wrocławiu

Instalacja “Obrazy Autyzmu” dostępna będzie nieodpłatnie dla wszystkich zwiedzających do 20.04.2015 w godzinach otwarcia muzeum.

——————————————————-
Autyzm to jedno z najgłębszych zaburzeń rozwoju. Dotyka wszystkich obszarów funkcjonowania dziecka i może być przyczyną ciężkiej postaci niepełnosprawności. Wczesna diagnoza i terapia może temu zapobiec. Liczba osób z autyzmem na świecie i w Polsce wciąż rośnie. Obecnie 1/300 dzieci diagnozowane ma całościowe zaburzenie rozwoju. Zaburzenie to przejawia się w sferach komunikowania, relacji społecznych, zachowania. Wymaga zindywidualizowanego podejścia oraz stosowania specyficznych sposobów oddziaływań terapeutycznych. Większość osób autystycznych będzie potrzebować wsparcia innych osób praktycznie przez całe życie. ONZ uznała oficjalnie zaburzenie ze spektrum autyzmu za jeden z najpoważniejszych problemów świata obok cukrzycy, raka czy AIDS.