OD ARCHIWUM DO WYSTAWY. O PRACY NAD DOROBKIEM ZYGMUNTA RYTKI – OPROWADZANIE KURATORSKIE.
Wstęp wolny, godz. 17:00, poziom 3.
Zygmunt Rytka, to jeden z najważniejszych artystów związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. oraz późniejszym środowiskiem sztuki niezależnej lat 80. Tworzył cykle fotograficzne, prace filmowe i wideo, instalacje i obiekty. Był także niestrudzonym dokumentatorem wydarzeń artystycznych, wystaw, wernisaży, performance, a także prywatnych spotkań artystów.
Archiwum twórczości Rytki to ponad 40 000 fotografii na slajdach i negatywach, blisko 1000 sygnowanych autorskich odbitek, a także kilkanaście filmów, obiekty, teksty i szkice, albumy prywatne oraz kolekcja plakatów, zaproszeń i druków związanych z życiem artystycznym lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku.
Projekt opracowania archiwum artysty został zainicjowany w 2018 roku przez Fundację Sztuk Wizualnych wraz z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ, a jego efekty można oglądać na stronie zygmuntrytka.pl. Aktualnie po etapie porządkowania i digitalizacji archiwum twórczość Rytki prezentowana jest na wystawie w Muzeum Współczesnym Wrocław.
O pracy nad archiwum oraz wystawami opowie kurator i jeden z inicjatorów projektu Karol Hordziej.
Więcej informacji o wystawie tutaj.
Karol Hordziej – kurator, menadżer kultury, wykładowca. Aktualnie zaangażowany w długofalowe projekty digitalizacji, opracowania i upowszechniania prac z archiwów artystów. Współtwórca i inicjator cyfrowych archiwów twórczości Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego, Zygmunta Rytki i Władysława Hasiora. Kurator licznych wystaw i redaktor publikacji. W latach 2004-2013 dyrektor artystyczny festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz członek zarządu Fundacji Sztuk Wizualnych (2004-2014). Prowadzi zajęcia w Akademii Fotografii w Krakowie i Warszawie.
Kurator Karol Hordziej
Dodano:22.09.22
Udostępnij: Facebook, Twitter