Sztuka wyzwala w nas ukryty potencjał twórczy, pobudza do kreatywnego rozwiązywania problemów, uruchamia pamięć, koncentrację, rozwija zdolności i pasje. Sprawdźmy czy poruszy nas twórczość współczesnych artystów i artystek!

Zapraszamy seniorki i seniorów do wzięcia udziału w trzech eksperymentalnych spotkaniach –zachęcamy do uczestnictwa w parach! W czasie warsztatów poznamy dzieła sztuki, które pozwolą nam lepiej zrozumieć takie pojęcia jak: piękno i brzydota, żart i powaga czy tradycja i postęp. Zainspirowani będziemy szukać własnych sposobów na zilustrowanie tych przeciwstawności za pomocą przedmiotów i miejsc, które znajdziemy w domu lub ogrodzie. Spotkania nie tylko będą okazją do pogłębienia wiedzy o sztuce współczesnej, ale przede wszystkim szansą na ciekawe spędzenie czasu i lepsze poznanie się. Dla chętnych przewidziane są dodatkowe wyzwania, do zrealizowania wspólnie lub samodzielnie, w domu lub na spacerze!

terminy:
— 21 października (środa), godz. 12.00
— 28 października (środa), godz. 12.00
— 4 listopada (środa), godz. 12.00
miejsce: Skype

Możliwy jest udział we wszystkich, jak i pojedynczych spotkaniach. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt:
— tel.: 512 498 961 lub
— e-mail: edukacja@muzeumwspolczesne.pl.
Można zgłosić się z kolegą lub koleżanką lub indywidualnie. Zapewniamy pomoc w razie problemów z obsługą Skype’a.

21.10

Podczas pierwszego spotkania będziemy eksplorować dwa hasła: piękno i brzydota. Punktem wyjścia do rozmowy o ich znaczeniu, czy też relacji zachodzącej między tymi pojęciami, będą takie prace jak: Manilus Włodzimierza Borowskiego, fragment projekcji filmowej Igora Grubića pt. Monument, czy też projekt Łukasza Surowca Czarny diament.

28.10

Podczas drugiego spotkania sprawdzimy, jak można postrzegać takie pojęcia jak żart i powaga. Zastanowimy się na czym polega żartobliwy charakter pracy Jerzego Kosłaki Zawłaszczenie przez zasiedzenie. Porozmawiamy również o tym, co sprawia, że w kontakcie ze sztuką odczuwamy czasem respekt lub powagę wobec prezentowanego dzieła. W tym kontekście poznamy pracę Ali Savashevich Liczy się każdy gram.

4.11

Trzecie spotkanie będzie dotyczyło pojęć: tradycja i postęp. Na tradycje upadłych cywilizacji spojrzymy przez pryzmat dzieła Angeliki Markul Bez tytułu z serii Terra del Fuego. Chwilę później zobaczymy naszą przyszłość oczami Zbigniewa Libery za pośrednictwem dzieła Lekcja Historii. Natomiast analizy wybitnego teoretyka sztuki – Jerzego Ludwińskiego będą dla nas podstawą do rozmowy o tradycji i postępie w sztuce jako takiej.

Tematy spotkań zostały opracowane na podstawie inspirujących rozmów z seniorkami i seniorami, które miały miejsce w Przestrzeni Trzeciego Wieku pod koniec września tego roku. Link do relacji z tych spotkań >>>

Zachęcamy do zapoznania się z rezultatami pierwszej odsłony projektu Eksperymentalnie. Link do strony pierwszej edycji projektu Eksperymentalnie >>>

Prowadząca: Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – specjalistka ds. edukacji i kultury MWW, ukończyła studia na kierunkach: historia sztuki (Uniwersytet Wrocławski), sztuka i wzornictwo ceramiki (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu), edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością komunikacja wizualna (Uniwersytet Opolski). Edukatorka z doświadczeniem zdobytym w pracy w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Recenzentka teatralna. Producentka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Projektantka ceramiki i grafiki. Lubi wyzwania, cieszy ją poranne słońce, uśmiech syna oraz kontakt ludźmi.

Partnerem projektu jest Przestrzeń Trzeciego Wieku – Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Link do strony partnera.

Zakupy prac do kolekcji MWW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.