Polska gościnność – legenda czy rzeczywistość? Warsztaty dla klas szkół ponad-
podstawowych
Czy dziś polska gościnność nadal istnieje? Odpowiedzi na to pytanie poszukują artystki i artyści zaproszeni do Muzeum Współczesnego Wrocław. Wystawa Polska gościnność jest wyrazem ich konfrontacji z tematem – solidną "łyżką dziegciu", zachęcającą do refleksji, prowokującą do stawiania kolejnych pytań.
Czy artystyczne przesłanie redefiniuje temat, czy tylko pokazuje jego "gorzki" fragment? Czy przyjęty punkt widzenia jest uzasadniony, czy też jest to perspektywa osób dorosłych? Czy młodzież podpisze się pod nią, czy też pokaże inne jej oblicze?
Na te pytania poszukamy odpowiedzi na warsztatach towarzyszących wystawie. Uczestnicząca w nich młodzież zostanie poproszona o krytyczne spojrzenie nie tylko na wystawę, ale przede wszystkim na nich samych oraz otaczającą ich rzeczywistość. Razem poszukamy odpowiedzi na pytanie czy "polska gościnność" to rzeczywistość czy piękna legenda.
Warsztaty odbywały się w czasie trwania wystawy (11.10.19–17.02.20).
—————————————————————
Informacje o terminach spotkań znajdą Państwo w formularzu zgłoszeniowym.
>>> Formularz zgłoszeniowy <<<
Zajęcia składają się z oprowadzania oraz części warsztatowej, trwają ok. 2–2,5 godz.
Maksymalna liczba uczestników: 30 osób.
Zbiórka uczestników warsztatu na parterze przy kasie muzealnej.
Udział zainteresowanych grup w warsztacie jest bezpłatny.
—————————————————————
Współorganizator: Fundacja Dom Pokoju
Misją Fundacji jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie uczestniczącego w życiu świata i lokalnej społeczności, otwartego na dialog. Prowadzi działalność prospołeczną, badawczą oraz edukacyjną – oferującą nowoczesne rozwiązania systemowe dla szkół i instytucji, samorządów, organizacji pozarządowych oraz dla biznesu. Oś oferowanych programów stanowi poprawa relacji międzyludzkich, umiejętność budowania wspólnot, zarządzanie konfliktami oraz idee mediacji oraz porozumienia bez przemocy. Szerzej: dompokoju.org, www.facebook.com/dompokoju.
—————————————————————
Osoby prowadzące:
Dorota Whitten – socjolożka, mediatorka, zajmuje się zarządzaniem konfliktem w przestrzeni społecznej. Orędowniczka wykorzystywania metod mediacji w budowaniu procesów partycypacji, współzarządzania przestrzenią społeczną na poziomie miasta, osiedla, podwórka. Ekspertka dialogu międzykulturowego oraz trenerka edukacji pokoju i mediacji rówieśniczych. Na co dzień pracująca w Fundacji Dom Pokoju.
Joanna Wajda – prawniczka, mediatorka, trenerka edukacji pokoju i mediacji rówieśniczych, ekspertka przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Zawodowo skoncentrowana w obszarze praw człowieka, w tym praw dziecka. Autorka wielu projektów oraz materiałów edukacyjnych z zakresu prawno-obywatelskiego dla dzieci i młodzieży. Na co dzień pracująca w Fundacji Dom Pokoju.

Marta Frej / Tomasz Kosiński, "Gościnność", 2019, fot. Małgorzata Kujda


Trwają prace modernizacyjne
Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.
Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.
Przepraszamy za niedogodności.
OKPrzypomnimy Ci o tym za 15 minut.