Kobiece kręgi to cykl, w którym zainspirowane postawami artystek biorących udział w wystawie Stany skupienia, poruszamy aktualne i ważne dla nas problemy w bezpiecznej i wolnej od oceny przestrzeni. Podczas Kobiecych kręgów każda z nas jest ekspertką, wystarczy gotowość wysłuchania innych kobiet i dzielenia się własnym doświadczeniem. Formuła cyklu nawiązuje do „Kręgów kobiet” – nieformalnych spotkań, opartych na wymianie doświadczeń, wzajemnej inspiracji i wparciu, organizowanych przez kobiety na całym świecie.

Pretekstem do pierwszej rozmowy będzie cykl fotografii Pańcia Agaty Zbylut. Artystka w swojej pracy dokumentuje ślady pozostawiane przez zabiegi medycyny estetycznej, jakim się regularnie poddaje. Jak sama podkreśla, każdy autoportret konfrontował ją z rzeczywistością:

To patrzenie na siebie pokazuje mi jak się zmieniam – nie tylko fizycznie, ale również w sferze moich przekonań związanych ze sztuką, problemów, które są ważne i estetyk po które sięgam. Dziś jestem kobietą 40+ – dodaje artystka. – Coraz dokładniej dokonuję oględzin ciała, interesują mnie kliniki i cudowne zastrzyki. To również czas w którym zaczęłam wątpić. Z jednej strony wciąż jest we mnie niepokój, brak pewności – również do własnych decyzji, z drugiej w tak wielu sytuacjach już byłam, że wiem jak się sprawy potoczą. Jedyne co się zmienia to ja sama. Dlatego znów patrzę na siebie.

A Ty, w jaki sposób postrzegasz swoje ciało?
Co warunkuje tę ocenę?
Kto jest odpowiedzialny za nasze kompleksy? My same? A może współczesna kultura i mechanizmy rynkowe?
Jak wygląda XXI-wieczny kanon piękna i czy jest w nim miejsce na niedoskonałości?
Jak działa na Ciebie kolejna oferta warsztatów, dzięki którym możesz ulepszyć swoje ciało?
Jaki wpływ na Twoją samoocenę mają setki zdjęć „idealnych” kobiet przeglądanych każdego dnia na Instagramie?

W trakcie pierwszego spotkania w Kobiecym kręgu poświęconego Reżimowi piękna wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
 
 
Tematy kolejnych spotkań:

Wokół kobiecej seksualności. Spotkanie przy pracy Dialectics of Subjection #4 Anetty Mona Chişy & Lucii Tkáčovej
8.05 (środa), godz. 18.00–19.30, 3. piętro
spotkanie przeznaczone dla pełnoletnich uczestniczek

Supermatki, superbohaterki. Spotkanie przy pracy Supermatka Elżbiety Jabłońskiej
15.05 (środa), godz. 18.00–19.30, 3. piętro