Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów Rozrusznika bez barier. Zajęcia skierowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową w każdym wieku, zorganizowanych grup szkolnych oraz pacjentów ośrodków terapeutycznych.

Podczas edycji wiosna/lato/zima weźmiemy pod lupę dzieła prezentowane na wystawach czasowych oraz stałych. Każde spotkanie będzie dotyczyć wybranego obiektu artystycznego. Po przeprowadzeniu dokładnej sekcji dzieła sztuki, przystąpimy do własnego działania plastycznego. Postaramy się stworzyć dzieło mimetyczne, aby przejść drogę procesu tworzenia zbliżoną do tej, którą przechodzi autor dzieła. Powstałe w ten sposób prace, przetworzone przez naszą wrażliwość i indywidualizm zestawimy z pierwowzorem.

Co miesiąc, od maja do grudnia programowi towarzyszyć będzie publikacja cyfrowa pt. Rozrusznik bez barier online. Można tu znaleźć twórcze ćwiczenia do samodzielnej realizacji poza murami muzeum. Zadania oparte są na koncepcji warsztatów.

# Rozrusznik online do wystawy Jerzy Rosołowicz. Alchemik  Kliknij żeby pobrać plik pdf.

żółte kwiaty, lupa, abstrakcja w tle

# Rozrusznik online do wystawy Dependencje. Kliknij żeby pobrać plik pdf.

grafika 2 pary rąk i ślimak

 

# Rozrusznik online do wystawy Zygmunt Rytka. Szkoła Patrzenia. Kliknij żeby pobrać plik pdf.

na tle ilustracji gałąź drzew, na przodzie cień dłoni

# Rozrusznik online do wystawy Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko. Partytura Nowych Gestów. Kliknij żeby pobrać plik pdf.

 

 

# Rozrusznik online do wystawy Jerzy Olek. 1 + 0 = 10. (De)konstrukcja (Non)sensu. Kliknij żeby pobrać plik pdf

dłonie złożone w trójkąt

# Rozrusznik online do interaktywnej instalacji Pomarańczowy. Ekspozycja na kolor. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika kolaż na białym tle - warzywa i owoce utrzymane w żółto-pomarańczowej kolorystyce

Czy znajdziesz wokół siebie pomarańczowe przedmioty? Zbierz je wszystkie i ułóż z nich energetyczne kompozycje. Jak działa na Ciebie kolor pomarańczowy? A jaki ma smak i zapach? Zaproś rodzinę lub przyjaciół do wspólnej uczty, pobudzającej wszystkie zmysły.


# Rozrusznik online do wystawy Moniki Drożyńskiej Uwaga! Zły pies. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika, kolaż na białym tle. W górnej części dwa koła - niebieskie i żółte. Na ich tle motyl, usta, oko i niebieskie krople. U dołu dwie twarze, jedna z białą skośnooką maską.

Jakimi uniwersalnymi symbolami posługuje się artystka Monika Drożyńska? Jakie historie opowiada za pomocą haftu na tkaninie? Czy emocje można wyrazić zrozumiałymi dla wszystkich gestami czy mimiką? Narysuj swój własny obrus, używając igły i nici, a następnie zaproś znajomych do wspólnej zabawy w kalambury.


# Rozrusznik online do wystawy Małgorzaty Wachowicz Prześwity i puste miejsca. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika, kolaż na białym tle. Od góry zwisa gałązka z dużymi zielonymi listkami. W prawym dolny rogu stoją tyłem dwie dziewczynki. Wokół półprzezroczyste koła w różnych kolorach - żółtym, różowym, niebieskim, granatowym.

Gdzie można znaleźć prześwity? Czym są? Jakie mogą mieć kształty? Odkryj ich piękno poprzez obserwacje oraz autorskie, twórcze realizacje!


# Rozrusznik online do wystawy Prywatne mitologie. Urodziny Marty. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika, kolaż na białym tle. W górnej części głowa i szyja łabędzia, wokół zielone gałązki, z dolnej części konar pokryty zielonym mchem. Po środku napis Radzimy sobie dobrze. A ty?

Odkryj niezwykłości wystawy Prywatne mitologie. Urodziny Marty. Poznaj wyjątkowe prace z kolekcji Muzeum Współczesnego Wrocław i przeprowadź własne działania artystyczne.


# Rozrusznik online do wystawy Ady Zielińskiej Frutti di mare. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika, kolaż. Na białym tle kilka samochodów, mały samolot i dinozaur, z którego pyska wysuwa się kręta droga.

Czy auto może być obiektem artystycznym? Jakim procesom można je poddać, by zamienić je w dzieło sztuki?

 


# Rozrusznik online do wystawy Puck Verkade. Cursed. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika. Pastelowy kolaż na białym tle. Niebieskie i różowe dłonie podtrzymują różową chmurkę.

Poznaj niezwykłe animacje Puck Verkade! Spójrz oczami artystki na różne problemy współczesności.


 

# SAMOCHODOWE FASCYNACJE / grudzień / warsztat stacjonarny

Grudniowy rozrusznik poświęcimy pasji samochodowej…

Artystka Ada Zielińska fascynuje się motoryzacją od lat, traktując samochód jako przedmiot nie tylko użytkowy, ale piękny. Poddaje go różnym zabiegom, nie tylko tym estetycznym. Na wystawie Frutti di Mare kultowy Fiat Panda lata, zostaje utopiony, po czym wyłowiony i pożegnany. Przecięty na pół – staje się obiektem muzealnym. Wbrew pozorom wystawa porusza bardzo wiele problemów i zagadnień – przekonamy się o tym podczas nadchodzących warsztatów.


# Rozrusznik online do wystawy Kama Sokolnicka. Blask. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika w jasnych pastelowych barwach, na której widać dwa śpiące koty, poduszkę i kryształy.

Czy każdy z nas ma swój wewnętrzny blask? Jakie właściwości światła sprawiają, że czujemy się spokojni i zrelaksowani? Czym w swojej twórczości inspiruje się Kama Sokolnicka?


# BLASKI I CIENIE / listopad / warsztat stacjonarny

Wystawa, którą obejrzymy podczas listopadowego Rozrusznika bez barier to wyjątkowa ekspozycja prac Kamy Sokolnickiej, urzekających prostotą formy, różnorodnością tworzywa, bogactwem skojarzeń: blask, błysk, światło, oświecenie, poświata, powidok…

Podczas warsztatu szczególnie przyjrzymy się pracy Heralds of a New Order. Wykonamy swoje własne słowno-graficzne oflagowanie, aby następnie zestawić je z oryginałem w przestrzeni wystawy.


# Rozrusznik online do wystawy Co po / Po co. Dzieła z kolekcji DTZSP. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Barwna grafika, kolaż. Na białym tle w prawym dolnym rogu śmieci, plastikowe butelki, z których wyrasta drzewo, zielone gałązki i niebieskie kwiaty

Co możemy zrobić dla naszej planety? Jak dobrze korzystać z przedmiotów, które towarzyszą nam na co dzień?


 

# EKOMYŚL XXI WIEKU / październik / warsztat stacjonarny

Pierwsze po długiej przerwie stacjonarne spotkanie Rozrusznika bez barier dotyczyć będzie wystawy prac z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych pt. Co po / Po co.

Kluczem do wyboru dzieł na wystawę jest obecna sytuacja naszej planety: zmiany klimatyczne, nadprodukcja, (u)tracone piękno, przeludnienie, czyli to wszystko, za czym stoi eksploatacyjna działalność człowieka.

Podczas zwiedzania wystawy przyjrzymy się różnorodności dzieł pod względem formy, użytych materiałów, zastanowimy się nad ukrytym przesłaniem.

Analizując wybrany obiekt, zaczerpniemy inspirację do stworzenia własnych prac estetycznych z tworzywa recyklingowego, które następnie sfotografujemy w przestrzeni wystawy w kontekście oryginału.

 


# Rozrusznik online do wystawy Zdzisław Jurkiewicz. Zdarzenia. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Dwie dłonie oświetlone tęczowym światłem, w lewym dolnym rogu zielona gałązka

Kim był Zdzisław Jurkiewicz? Czy sztukę można znaleźć w swoim otoczeniu, w domowym zaciszu?


# Rozrusznik online do wystawy Piotr Wyrzykowski. Polaka Twarz. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika / kolaż. W prawym górnym rogu zaćmione słońce. Poniżej pustynia i cień człowieka oraz kilka koniczynek. Po środku długopis i kartka papieru z napisem: "Wszystko zależy jednak od Ciebie, Opisz lub/i zilustruj swoją opowieść. Własnoręcznie wykonaj rysunek Nie wahaj się podzielić wspomnieniami lub ważnymi dla Ciebie wydarzeniami. Baw się dobrze!

Dokąd może zmierzać Nomada? Co lub kto ma wpływ na kierunek jego wędrówki? O czym myśli człowiek podążający po pustynnym terenie?


# Rozrusznik online do wystawy Bartosz Hołoszkiewicz. Wyznaczony obszar ewakuacji. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika barwna w formacie kwadratu. Kolaż na białym tle. W prawym górnym rogu nos, z którego dziurek wychodzą dwa wydechy. W lewym dolnym rogu biała dłoń, z której wyrasta duża zielona gałązka.

Czym jest i czym może być przestrzeń ewakuacji? Kiedy i dlaczego jej potrzebujemy? Jak stworzyć przyjazne i bezpieczne miejsce?


# Rozrusznik online do wystawy Kudlicka/Gołkowska. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Grafika barwna w formacie kwadratu. Kolaż. Po środku czerwono-fioletowa plastikowa figurka bajkowego superbohatera, który w miejscu twarzy ma żółte kółko z czarną kreską w miejscu oczu. W prawym górnym rogu dwie gałki niebieskich oczu. Wokół różnokolorowe kreski i figury geometryczne.

Co sztuka może mieć wspólnego z matematyką? Poznaj dzieła dwóch niezwykłych artystek!


# Rozrusznik online do wystawy Terytorium, Netta Laufer, Tom Swoboda. Kliknij, żeby pobrać plik pdf

Kolaż. Na białym tle szara figurka słonia z trąbą uniesioną ku górze i zakończoną gałązką, pomarańczowa żyrafa, dwie komiksowe chmurki z literami aaa, iii, brrry

Jak mogą wyglądać relacje między człowiekiem a zwierzęciem? Co łączy nas z innymi gatunkami?


Prowadząca: Joanna Sekuła
Absolwentka wrocławskiej ASP (Wydział Ceramiki i Szkła), Akademii Pedagogicznej im. J. Długosza w Częstochowie oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Arteterapia). Na co dzień prowadzi pracownię ceramiki w MDK „Śródmieście” we Wrocławiu. oraz warsztaty w Muzeum Współczesnym Wrocław. Pracę dydaktyczną opiera na twórczej zabawie ze sztuką, kształtując wrażliwość i rozwijając pasję dzieci i młodzieży. W pracy artystycznej eksperymentuje z materią ceramiczną. Tworzy obiekty estetyczne, inspirowane wielowymiarowością i niejednoznacznością rzeczywistości. Zafascynowana twórczością dziecka, jogą i magicznym realizmem. Uczestniczka wielu konkursów, wystaw i wydarzeń artystycznych.