Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów Rozrusznika bez barier. Zajęcia skierowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową w każdym wieku: zorganizowanych grup szkolnych oraz pacjentów ośrodków terapeutycznych.

Podczas edycji jesień/zima weźmiemy pod lupę dzieła prezentowane na wystawach czasowych oraz stałych. Każde spotkanie będzie dotyczyć wybranego obiektu artystycznego. Po przeprowadzeniu dokładnej sekcji dzieła sztuki, przystąpimy do własnego działania plastycznego. Postaramy się stworzyć dzieło mimetyczne, aby przejść drogę procesu tworzenia zbliżoną do tej, którą przechodzi autor dzieła. Powstałe w ten sposób prace, przetworzone przez naszą wrażliwość i indywidualizm – zestawimy z pierwowzorem.

W związku z wystawą stałą Prywatne mitologie. Urodziny Marty, przedstawiającą dzieła z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej MWW, zaplanowaliśmy w ramach Rozrusznika bez barier serię spotkań poświęconych metodom i technikom, w jakich prezentowane prace wykonali ich autorzy – cykl: Tworzywo kolekcji. W ten sposób wybrane dzieła poznamy w kontekście różnych sposobów realizowania artystycznej koncepcji.

Prowadząca: Joanna Sekuła
Absolwentka wrocławskiej ASP (Wydział Ceramiki i Szkła), Akademii Pedagogicznej im. J. Długosza w Częstochowie oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Arteterapia). Na co dzień prowadzi pracownię ceramiki w MDK Śródmieście – Wrocław oraz warsztaty w Muzeum Współczesnym Wrocław. Pracę dydaktyczną opiera na twórczej zabawie ze sztuką, kształtując wrażliwość i rozwijając pasję dzieci i młodzieży. W pracy artystycznej eksperymentuje z materią ceramiczną. Tworzy obiekty estetyczne, inspirowane wielowymiarowością i niejednoznacznością rzeczywistości. Zafascynowana twórczością dziecka, jogą i magicznym realizmem. Uczestniczka wielu konkursów, wystaw i wydarzeń artystycznych.

# TWORZYWO KOLEKCJI 3, CZYLI PERCEPCJA OD PODSZEWKI

Słowa klucze: tożsamość / pamięć i historia / ciało / ubiór

Podczas październikowego spotkania przyjrzymy się dziełom współczesnego fotografa – Pawła Bownika, który za pośrednictwem swojej twórczości podzieli się z nami alternatywnym sposobem postrzegania rzeczywistości – od drugiej, tak zwanej „lewej strony”.

Strój, ubiór, kostium – jakie ma dla nas znaczenie? Jak wyglądałby garnitur prezydencki odwrócony na lewą stronę? Co to znaczy „poznać kogoś/coś od podszewki”?

W czasie warsztatów przestudiujemy ukryte sensy i znaczenia prezentowanych na fotografiach przedmiotów-ubiorów, składających się na cykl Rewersy. Spróbujemy wyobrazić sobie osobowości osób, które nosiły stroje sfotografowane przez artystę. Wykorzystamy nietypową metodę artysty – poprzez twórcze działanie sprawdzimy, co kryje się „na odwrocie”, „wewnątrz” każdego z nas.

# „ZASOBY NATURALNE”, CZYLI ODKRYWANIE TEGO CO JEST

Jesień to wyjątkowy czas przemian. Naturalny proces obumierania części przyrody, któremu towarzyszą malarskie efekty wizualne, stanowi dobry punkt wyjścia dla refleksji, zwłaszcza w sytuacji, w której się znajdujemy.

Ograniczenia związane z pandemią konfrontują nas z tym co najważniejsze, z istotą własnej egzystencji. To czas treningu uważności „tu i teraz”.

Wizyta na wystawie, prezentującej wybrane dzieła z kolekcji DTZSP, pozwoli nam zobaczyć obiekty przechowywane na co dzień w muzealnych magazynach. To one stanowią „naturalne zasoby” kultury, również tej dostępnej on-line.

Podczas spotkania warsztatowego przyjrzymy się naszym własnym zasobom, z których warto korzystać ze świadomością, iż najważniejsze jest już w naszym zasięgu.