Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na kolejną odsłonę warsztatów Rozrusznika bez barier. Zajęcia skierowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową w każdym wieku: zorganizowanych grup szkolnych oraz pacjentów ośrodków terapeutycznych.

Podczas edycji wiosna/lato weźmiemy pod lupę dzieła prezentowane na wystawach czasowych oraz stałych. Każde spotkanie będzie dotyczyć wybranego obiektu artystycznego. Po przeprowadzeniu dokładnej sekcji dzieła sztuki, przystąpimy do własnego działania plastycznego. Postaramy się stworzyć dzieło mimetyczne, aby przejść drogę procesu tworzenia zbliżoną do tej, którą przechodzi autor dzieła. Powstałe w ten sposób prace, przetworzone przez naszą wrażliwość i indywidualizm – zestawimy z pierwowzorem.

W związku z wystawą stałą Prywatne mitologie. Urodziny Marty, przedstawiającą dzieła z międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej MWW, zaplanowaliśmy w ramach Rozrusznika bez barier serię spotkań poświęconych metodom i technikom, w jakich prezentowane prace wykonali ich autorzy – cykl: Tworzywo kolekcji. W ten sposób wybrane dzieła poznamy w kontekście różnych sposobów realizowania artystycznej koncepcji.

Prowadząca: Joanna Sekuła
Absolwentka wrocławskiej ASP (Wydział Ceramiki i Szkła), Akademii Pedagogicznej im. J. Długosza w Częstochowie oraz Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Arteterapia). Na co dzień prowadzi pracownię ceramiki w MDK Śródmieście – Wrocław oraz warsztaty w Muzeum Współczesnym Wrocław. Pracę dydaktyczną opiera na twórczej zabawie ze sztuką, kształtując wrażliwość i rozwijając pasję dzieci i młodzieży. W pracy artystycznej eksperymentuje z materią ceramiczną. Tworzy obiekty estetyczne, inspirowane wielowymiarowością i niejednoznacznością rzeczywistości. Zafascynowana twórczością dziecka, jogą i magicznym realizmem. Uczestniczka wielu konkursów, wystaw i wydarzeń artystycznych.

#2 WIELOBARWNOŚĆ RZECZYWISTOŚCI CZYLI FILTRY I KOLORYSTYCZNE ZALEŻNOŚCI

Podczas sierpniowego spotkania w ramach Rozrusznika bez barier obejrzymy wystawę stanowiącą nietypowy zapis fotograficzny z podróży do Japonii. Zdjęcia Łukasza Rusznicy z wystawy Rzeka podziemna przeniosą nas w świat zmysłowych obrazów, wyrażających ukryte relacje i znaczenia. Podczas warsztatów zbadamy różne możliwości postrzegania otoczenia, w naszych eksperymentach zastosujemy kolorowe filtry oraz różnobarwne tła dla wybranych wcześniej kadrów.

ARCHIWUM

#1 INTERAKCJE, CZYLI DZIAŁANIA WOKÓŁ PRACY KAROLINY SZYMANOWSKIEJ PT. CZUŁY PUNKT

Podczas spotkania będziemy mieli okazję obejrzeć wyjątkową i nietypową wystawę młodej wrocławskiej artystki – Karoliny Szymanowskiej. Wybrane instalacje pozwolą nam na pracę z ciałem, w relacji do prezentowanych obiektów. Tym samym nadamy dziełom Szymanowskiej nowe znaczenia, otworzymy się na nowe interpretacje. Pracę pt. Czuły punkt, będącą swoistym ready made, odtworzymy podczas warsztatów manualnych. Następnie zestawimy nasze realizacje z oryginałem w przestrzeni wystawy, tworząc zmultiplikowaną instalację „czułych punktów”.