Wiosenny cyklu bezpłatnych warsztatów w ramach „Rozrusznika bez barier” kierujemy do klas integracyjnych, uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych oraz ośrodków terapeutycznych – zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. DŹWIĘKI – to temat, którym będziemy zajmować się podczas wiosennego cyklu warsztatów. Zainteresowanym proponujemy udział w cyklu trzech powiązanych ze sobą spotkań lub jeden wybrany warsztat:

1. Odgłosy, brzmienia.

Podczas warsztatów poznamy istotę, a także wszechobecność i różnorodność dźwięków w naszej codzienności. Zastanowimy się czy dźwięki można odbierać innymi zmysłami niż jedynie słuch. Spróbujemy przyporządkować brzmienia kolorom, smakom, obrazom oraz zapachom. Inspiracją do dalszych działań będą przykłady dzieł sztuki,
w których muzyka odgrywa ważną, niekiedy główną lub jedyną rolę. Wykorzystamy także nietypową przestrzeń schronu do stworzenia efemerycznej instalacji dźwiękowej.

2. „Milczenie dźwięków” (wystawa do 30.05.2016)

Nietypowy i paradoksalny tytuł wystawy zawiedzie nas w świat dzieł, będących próbą wyobrażenia
i zbliżenia się do fenomenu ciszy – przestrzeni czystej dźwiękowo i emocjonalnie. Zaobserwujemy, w jaki sposób artyści przekładają „ciszę” na język wizualny oraz jak to, co jest nieobecnością dźwięków inspiruje artystów do tworzenia. Doświadczymy dosłowności „ciszy” oraz związanych z nią metafor, wzbogacając tym samym indywidualny zasób pojęć
i odczuwania. Po zwiedzaniu wystawy będziemy mogli sami stworzyć własne obiekty – dzieła, inspirowane „milczeniem dźwięków”.

3. (Nie)obecność ciszy.

Czy cisza istnieje? Na to pytanie próbowało odpowiedzieć wielu. Próbowali opowiedzieć o niej min. filozofowie, muzycy, artyści, naukowcy. Każdy
w języku swojej dziedziny. Podczas warsztatów zmierzymy się z jej ogromem, powagą, a również zakłopotaniem, które może wywołać. Przeanalizujemy siłę ekspresji dzieł/działań twórczych, wykorzystujących ciszę jako formę ekspresji. Doświadczymy mocy tej pustki, która daje wytchnienie, skłania do refleksji, niepokoi lub nawet irytuje. Przyjrzymy się funkcjonowaniu ciszy w naszym życiu, w relacjach z innymi, w samotności. Prawdopodobnie doświadczenia i efekty naszych działań będą dla nas zaskakujące.

Terminy warsztatów:
Poniedziałki g. 10.30 – 12.00
(istnieje możliwość rezerwacji innego terminu po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym)

Zapisy:
Joanna Sekuła tel. 501 466 319