Warsztaty Rozrusznika bez barier skierowane są do osób o szczególnych potrzebach edukacyjnych: grup szkolnych oraz osób dorosłych, dla których ekspresja plastyczna stanowi naturalny proces terapeutyczny.
Podczas tegorocznej edycji warsztatów działać będziemy z fotografią – wykonując oryginalne portrety, a także sięgać do źródeł fotografii pracując z całym ciałem. Przeanalizujemy również inne formy zapisywania rzeczywistości, które w mniej oczywisty sposób będą ingerować w moment, który próbować będziemy uchwycić. Zajęcia realizujemy w formie dyptyku warsztatowego (dwóch powiązanych tematycznie warsztatów) lub jednego warsztatu (temat do wyboru).

PORTRET WIELOKROTNY

Tytuł spotkania nawiązuje do pracy autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), która stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń fotografików, będąc wyrazem fascynacji technicznymi
możliwościami zapisu rzeczywistości oraz złożoności naszej percepcji. Podczas warsztatów przyjrzymy się różnorodności portretów fotograficznych: dokumentacyjnych, psychologicznych, artystycznych, autoterapeutycznych. Zaobserwujemy, jak bardzo jesteśmy w stanie bawić się naszą mimiką, a na ile nasza powaga lub introwertyczność nie pozwala na „skradzenie” wizerunku, poprzez zamknięcie go w kadrze fotograficznym.

FOTOGRAFIA – AUTObodyART

Podczas warsztatów przyjrzymy się różnym funkcjom obrazu fotograficznego. Zastanowimy się nad sposobami patrzenia na rzeczywistość oraz zapoznamy się z różnymi metodami jej utrwalania.
Podczas działań plastycznych wykorzystamy technikę fotograficzną, która bez używania profesjonalnego sprzętu, w prosty i nietypowy sposób, pozwoli nam na stworzenie niepowtarzalnych autoportretów. Rezultatem tego działania będą bardziej lub mniej oczywiste obrazy rzeczywistości, które uczestnicy będą mogli zachować jako pamiątkę/ zapis konkretnego wydarzenia (czasu i miejsca). Warsztatom będzie towarzyszyć zwiedzanie aktualnych wystaw.

Podczas pracy twórczej stawiamy na jakość procesu artystycznego. Ubiegłoroczne działania ROZRUSZNIK BEZ BARIER: KINETYKA I DŹWIĘK podsumowaliśmy organizując wystawę prezentującą twórczość uczestników w niecodzienny, efektowny sposób.

Terminy warsztatów (obowiązują wcześniejsze zapisy): możliwość rezerwacji terminu po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym

Zapisy:
Joanna Sekuła tel. 501 466 319

Udział w warsztatach jest bezpłatny.