Muzeum Współczesne Wrocław wraz z Tak jakby grupą – kolektywem wrocławskich studentów Historii Sztuki i Akademii Sztuk Pięknych zapraszają na spotkanie z Marcinem Dudkiem w przestrzeni wystawy The Crowd Man.

Spotkania na montażach to nieregularny cykl, w którym zapraszamy publiczność do przyglądania się procesowi powstania wystaw, swobodnej rozmowy z twórcami oraz poznawania ich warsztatu.

Spotkanie z Marcinem Dudkiem będzie okazją do rozmowy o boksowaniu się z pamięcią, fascynacji tłumem, przenikaniu się świata przemocy i świata sztuki oraz wysłuchania komentarza do prac prezentowanych na wystawie.

W swoim najnowszym projekcie Dudek łączy autobiograficzną narrację z wypowiedzią na temat psychologii tłumu, agresji i przemocy. Artysta w drugiej połowie lat 90. XX wieku jako nastolatek należał do grupy kibicowskiej krakowskiego klubu piłkarskiego Cracovia. Dudek przywołuje na wystawie ekstremalne historie, które miały miejsce w przestrzeni stadionów sportowych i łączy je z osobistymi doświadczeniami.

Jak sam wspomina: Stereotypowo osiedlowe podwórko było drogowskazem na stadion. Ulica przygotowywała kolejnych kibiców do wejście na sektor. Nie miało najmniejszego znaczenia, czy pochodzi się z dobrej rodziny, czy też nie, idea bycia częścią grupy była mocno atrakcyjna dla wszystkich. Zdecydowanie w moim przypadku środowisko wpłynęło na decyzję bycia kibicem. Do roku 1998 byłem mocno zaangażowany w ruch kibicowski. Niezliczone wyjazdy po całym kraju sprawiły, że byłem w centrum kibicowskich wydarzeń. Tego okresu nie mogę porównać do żadnych innych doświadczeń w późniejszym życiu: setki głów migające w pamięci, bycie oprawcą i ofiarą, ból i przemoc, błędne koło, które wytarło trwale koleiny w pamięci.
 
 
Marcin Dudek (ur. 1979) studiował na University of Art Mozarteum w Salzburgu i Central Saint Martins w Londynie. Tworzy głównie instalacje, obiekty, niejednokrotnie łącząc je z działaniem performance. W swojej praktyce artystycznej buduje najczęściej sytuacje oparte na konfrontacji świata przemocy ze światem sztuki. Mieszka w Brukseli.

Tak Jakby Grupa – kolektyw, połączenie teorii z działaniem, działania z teorią, dialog pomiędzy młodymi artystami, a równie młodymi historykami sztuki. W skład Grupy wchodzą studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Wspiera i motywuje zrzeszenie niezwykła Kasia Kmita. Celem Tak Jakby Grupy jest działać. Nie zawsze na poważnie, ale zawsze w imię Sztuki.