Kobiece kręgi to cykl, w którym zainspirowane postawami artystek biorących udział w wystawie Stany skupienia, poruszamy aktualne i ważne dla nas problemy w bezpiecznej i wolnej od oceny przestrzeni. Podczas Kobiecych kręgów każda z nas jest ekspertką, wystarczy gotowość do wysłuchania innych kobiet i dzielenia się własnym doświadczeniem. Formuła cyklu nawiązuje do “Kręgów kobiet” – nieformalnych spotkań, organizowanych przez kobiety na całym świecie, opartych na wymianie doświadczeń, wzajemnej inspiracji i wparciu.

Punktem wyjścia do kolejnej rozmowy w kobiecym kręgu będzie praca Supermatka Elżbiety Jabłońskiej. W cyklu z 2002 roku artystka fotografuje się wraz ze swoim synem Antkiem na tle domowych wnętrz, a w zaaranżowanych scenach przybiera role dziecięcych bohaterów: Batmana i Supermana. Artystka pozując w strojach superbohaterów, łączy konwencję sakralnych przedstawień piety z popkulturą. Jabłońska z jednej strony podkreśla wyłącznie męskie imaginarium bohaterstwa, z drugiej zaś dowartościowuje macierzyństwo poprzez eksponowanie znaczenia takich wartości jak troska, opiekuńczość, czułość i miłość.

Podczas ostatniego spotkania w kręgu, podążając tropem Elżbiety Jabłońskiej, spojrzymy na swoją codzienność jak na tworzywo dzieła sztuki. Przyjrzymy się niezauważanej pracy, którą wykonujemy każdego dnia i zastanowimy się czym współcześnie jest mit Matki Polki. W których rolach czujemy się swobodnie? Które są prawdziwie nasze, a które wynikają z rozmaitych oczekiwań społecznych? Czy czynności powszechnie uznawane za obowiązek kobiet takie jak gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi i niedołężnymi członkami rodziny, możemy uznać za pracę, za którą należy się wynagrodzenie? A może tak jak Elżbieta Jabłońska lubimy cykliczność i pozorną nudę tkwiącą w codziennych czynnościach? Zapraszamy do wspólnej refleksji i wymiany doświadczeń podczas ostatniego kobiecego kręgu na wystawie Stany skupienia.