Przypadająca na rok 2020 pięćdziesiąta rocznica Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70 – jednego z ważniejszych wydarzeń w powojennej polskiej historii sztuki, które pierwszy raz w takiej skali, w naszym mieście, pozwoliło artystom proponować koncepcje, projekty i interwencje dla różnych – osadzonych również poza ścisłym centrum Wrocławia – lokalizacji. W przedsięwzięcie byli włączani architekci, urbaniści, robotnicy, lokalne zakłady produkcyjne, a przede wszystkim zwykli odbiorcy i użytkownicy przestrzeni miasta.

Program edukacyjny Sympozjum 70/20 powstał z myślą o popularyzacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia i dotarciu z założeniami oraz pomysłami opracowanymi w 1970 roku do dzisiejszych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Przygotowaliśmy dla Was różnorodny zestaw złożony z przystępnych materiałów edukacyjnych, tematycznych oprowadzań po wystawie Nowa normatywność. Sympozjum Plastyczne Wrocław ‘70, spacerów architektoniczno-urbanistycznych czy warsztatów z artystami.
 
 
PROGRAM
 
 
RAMA DO WYPEŁNIENIA. OPROWADZANIA ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE

Przestrzenie, które w roku 1970 artyści wybrali do realizacji swoich prac, po wojnie ulegały dynamicznej przemianie urbanistyczno-architektonicznej. W ramach cyklu udamy się w trasę szlakiem powojennej architektury – ramy dla sympozjalnych projektów. Z kolei Niewidzialny Manhattan – seria czterech spacerów skierowanych do osób niewidomych, będzie szansą na rozmowę o różnych możliwościach odczuwania architektury i przestrzeni miasta.

19 września, godz. 11.00

Oprowadzanie po Przedmieściu Świdnickim

Prowadzenie: Michał Duda, Agata Iżykowska-Uszczyk

*

10 października, godz. 11.00

Oprowadzanie po Południu

Prowadzenie: Joanna Majczyk, Agata Iżykowska-Uszczyk

*

24 października, godz. 11.00

Oprowadzanie po Placu Grunwaldzkim

Prowadzenie: Łukasz Wojciechowski, Agata Iżykowska-Uszczyk
 
 
—————————————————————
 
 
WROCŁAW 70/20/70

Cykl jest pretekstem do spojrzenia wstecz, ale także do dyskusji o teraźniejszości naszego miasta, roli sztuki w przestrzeni publicznej oraz refleksji na temat możliwych scenariuszy przyszłości. Każda z części będzie dotyczyć innego obszaru tematycznego: sztuka w przestrzeni publicznej, ekologia, urbanistyka oraz architektura, i będzie składać się z oprowadzania tematycznego po wystawie Nowa normatywność oraz warsztatów rodzinnych. Zadaniem uczestników będzie m.in zaprojektowanie Przewodnika turystycznego dla wrocławian przyszłości.

13 września, godz. 16.00

Sztuka w przestrzeni publicznej

Prowadzenie: Zbigniew Makarewicz

*

4 października, godz. 16.00

Ekologia

Prowadzenie: Aleksandra Zienkiewicz

*

8 listopada, godz. 16.00

Architektura

Prowadzenie: Roman Rutkowski

*

6 grudnia, godz. 16.00

Urbanistyka

Prowadzenie: Izabela Mironowicz

 
 
—————————————————————
 
 
SZCZEPIN 70/20/70

Do tego cyklu pragniemy szczególnie zaprosić mieszkańców najbliższej okolicy MWW, tj. osiedla Szczepin. Cykl czterech, październikowych warsztatów z Jerzym Kosałką, znanym wrocławskim artystą i Szczepinianem, będzie okazją do wyrażenia poprzez twórczą koncepcję, zarówno problemów, z jakimi boryka się przestrzeń osiedla, jak i możliwości ich rozwiązania. W ten sposób będzie można w praktyce sprawdzić, na czym polegały działania artystów zaangażowanych w Sympozjum.

Warsztaty odbywają się w wybrane soboty na przełomie września i października w godzinach od 16.00 do 19.00: 26 września oraz 3, 10 i 17 października.
 
 
—————————————————————
 
 
ZESTAW EDUKACYJNY. ZACZYNA SIĘ WE WROCŁAWIU

Link do Zestawu edukacyjnego >>>

Pigułka wiedzy o Sympozjum, Mapa Sympozjum oraz Scenariusze działań Sympozjum zostały opracowane z myślą o dotarciu z założeniami oraz pomysłami opracowanymi w 1970 roku do szerokiego grona odbiorców. Jak prace artystów miały wyglądać w rzeczywistości i gdzie we Wrocławiu miały się znaleźć? Możecie sprawdzić w przygotowanej Mapie Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70, a o samym wydarzeniu sprzed 50 lat dowiecie się z Pigułki wiedzy o Sympozjum Plastycznym Wrocław ’70. Scenariusze działań zawierają 7 scenariuszy na około godzinne warsztaty w mniejszych i większych zespołach, ich celem jest zawsze praktyczna praca.

*

ZESTAW EDUKACYJNY. JAK Z NIEGO KORZYSTAĆ?

 
 
—————————————————————
 
 
Działania edukacyjne są elementem programu stworzonego przez grupę roboczą Sympozjum 70/20, złożoną z osób uczestniczących w kulturze, przedstawicieli różnych instytucji i branży.
Informacje o wszystkich wydarzeniach, które będą odbywały się w związku z obchodami Roku Sympozjum Wrocław 70/20, będzie można wkrótce znaleźć na stronie: www.sympozjum7020.pl.

Sympozjum Wrocław 70/20 – grupa robocza, dziś liczy sobie około 70 członków zaangażowanych w obchody 50 rocznicy Sympozjum. To zróżnicowane grono tworzą kuratorzy i krytyczki, artystki i edukatorzy, akademicy i animatorki, aktywistki i menedżerowie kultury. Reprezentują oni rozmaite formy działalności: są z związani muzeami, galeriami i instytucjami kultury o długoletniej tradycji, ale też z młodymi organizacjami pozarządowymi czy niezależnymi kolektywami artystycznymi. Każdy wnosi do dyskusji swoje własne spojrzenie na spotkanie z początku lat 70.
 
 
—————————————————————
 
 
Podczas wszystkich wydarzeń obowiązują zasady wynikające z panującej pandemii >>>

* Wszystkie wydarzenia są bezpłatne

** Na wszystkie wydarzenia obowiązują limity uczestników. Formularze zapisów będą dostępne na stronach poszczególnych wydarzeń
 
 
—————————————————————
 
 
Bieżące informacje na temat programu Sympozjum 70/20 znajdziecie na stronach:
www.sympozjum7020.pl
www.muzeumwspolczesne.pl
www.ladnehistorie.pl
 
 
—————————————————————
 
 
Partnerzy:
Fundacja Ładne Historie,
Stowarzyszenie Serce Szczepina,
Wrocławska Fundacja Filmowa,
MOPS Wrocław
 
 
—————————————————————
 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2018/08/MKiDN-PL.jpg

Wystawa Nowa normatywność jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 – oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.