Zapraszamy na cykl czterech warsztatów dla dorosłych, które poprowadzi Jerzy Kosałka – wrocławski artysta, mieszkaniec Szczepina.

Podczas cotygodniowych spotkań, podobnie jak artyści biorący udział w Sympozjum 70’, wyrazimy poprzez twórczą koncepcję problemy współczesnej przestrzeni miejskiej i możliwości ich rozwiązania.

—————————————————————

Na warsztaty zapraszamy osoby powyżej 18 roku życia.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy >>>

Każdy warsztat rozpoczyna się w Muzeum Współczesnym Wrocław, a w drugiej części przenosimy się na osiedle Szczepin.

W razie pytań prosimy o kontakt drogą mailową: edukacja@muzeumwspolczesne.pl

“Sztuka na Szczepinie”
26 września (sobota), godz. 16.00–19.00

Spotkanie rozpocznie się od badań terenowych, które będą pretekstem do dyskusji na temat Szczepina, jego aktualnego stanu oraz wyobrażeń, jak dzielnica będzie wyglądała w przyszłości. Podczas dyskusji zastanowimy się, jak zainicjować dobre zmiany i wybierzemy miejsca, w których przeprowadzimy artystyczne prowokacje. Ich celem będzie zaangażowanie pozostałych mieszkańców Szczepina w debatę dotyczącą przyszłego wizerunku osiedla.

“Szczepin zielony”
3 października (sobota), godz. 16.00–19.00

Co się stanie, jeśli pozwolimy nowym rozwiązaniom technologicznym usunąć zieleń z miejsc, w których żyjemy? Do czego może doprowadzić technicyzacja, którą wprowadza się dziś w każdą dziedzinę życia? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów dotyczących problemu degradacji terenów zielonych w obszarze Szczepina. Podczas warsztatu przygotujemy transparenty, które z przymrużeniem oka będą komentować rzeczywistość. W trakcie happeningu wyrazimy problemy współczesnej przestrzeni miejskiej i zaproponujemy sposoby na ich rozwiązanie.

“Szczepin handlowy”
10 października (sobota), godz. 16.00–19.00

Podczas warsztatów zastanowimy się, jak dużo przestrzeni dzielnicy powinny zajmować sklepy oraz z czym wiąże się coraz większa ich liczba. Czy nie warto docenić lokalną działalność handlową wobec opresji dużych marketów? Jaki będą miały one wpływ na życie mieszkańców osiedla za jakiś czas? W trakcie warsztatów własnoręcznie zbudujemy stoisko, aby osobiście znaleźć się w sytuacji handlowca detalicznego.

“Szczepin bezpieczny”
17 października (sobota), godz. 16.00–19.00

Warsztaty będą dotyczyły miejsc, które mieszkańcy Szczepina postrzegają jako niebezpieczne. Podczas dyskusji nad mapą z miejscami niebezpiecznymi zastanowimy się, jak wyrazić sprzeciw wobec zawłaszczenia przestrzeni przez grupy przestępcze. Przearanżujemy negatywnie nacechowane miejsca, zmieniając sposób ich postrzegania za pomocą radosnych i dowcipnych haseł.

Prowadzący: Jerzy Kosałka – wrocławski artysta, mieszkaniec Szczepina. W jego twórczości ważną rolę pełni idea sztuki site-specific. Dyplom z malarstwa uzyskał na ASP we Wrocławiu w 1981 roku, jednak zajmuje się działalnością interdyscyplinarną. Używa różnych technik i mediów. Maluje, rysuje, rzeźbi, buduje obiekty, tworzy instalacje, uprawia performans, działa w przestrzeni publicznej. Współtwórca sukcesów legendarnej Grupy LUXUS. Twórca znany z ironicznych i humorystycznych dzieł, jako rodowity mieszkaniec dzielnicy, zachęci szczepinian, by w czasie artystycznych przedsięwzięć w krytyczny sposób odnieśli się do okolicy, w której żyją.

Partnerzy:
— Serce Szczepina
— Sympozjum Wrocław 70/20
— Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu
— Fundacja Ładne Historie

Sympozjum 70/20. Program działań edukacyjnych wokół 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.