W ramach współpracy z Fundacją Open Mind w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędą się warsztaty:

Zmysłowy bliskoznacznik
17.08.2020 (poniedziałek), godz. 10.00–12.00

W trakcie zajęć odwiedzimy wystawy Muzeum Współczesnego Wrocław. Odkrywając muzeum, sprawdzimy jakie emocje i skojarzenia budzą w nas różne dzieła sztuki. Wspólnie zastanowimy się, jak odczuwamy wybrane miejsca, by następnie stworzyć ich przestrzenny, zmysłowy odpowiednik. Które elementy wystaw uznamy za najciekawsze? Te bogate w dźwięki i kolory, a może te bardziej surowe i stonowane? Jaki obiekt lub miejsce najlepiej oddałoby charakter wybranej ekspozycji? Czy będzie to miły w dotyku kokon, w którym można odpocząć? Może labirynt różnych faktur i kolorów? A co jeśli jedna z wystaw skojarzy nam się z odlotową rakietą?

Organizacją grup uczestników zajmuje Fundacja Open Mind >>>

Prowadząca: Grażyna Kryńska – ukończyła studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna oraz pedagogika ogólna. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Od października 2019 prowadzi w Muzeum Współczesnym Wrocław cykl warsztatów Pracujące obrazy skierowanych do najmłodszych odbiorców. Aktualnie przewodniczka, edukatorka i kierowniczka zimowych i wakacyjnych półkolonii w Hydropolis: Centrum wiedzy o wodzie.
 
 
Odstresowywajki
24.08.2020 (poniedziałek), godz. 10.00–12.00

Wspólnie zwiedzimy wystawę Czerwień. Ekspozycja na kolor – nową odsłonę Samoobsługowego Muzeum. W czasie zajęć szczególnie zwrócimy uwagę na sposób, w jaki możemy wyrażać negatywne emocje, poszukamy na wystawie miejsc i przedmiotów, które mogą łagodzić złe odczucia. Wspólnie zastanowimy się w czym tkwi ich siła. W części warsztatowej opracujemy odstresowywajki. Sami zdecydujemy jaką będą miały formę i w jaki sposób będą działały. Wykonane przedmioty weźmiemy ze sobą do domu, by w trudnych chwilach sprawdzić ich przydatność.

Organizacją grup uczestników zajmuje Fundacja Open Mind >>>

Prowadząca: Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy – specjalista ds. edukacji i kultury MWW, ukończyła studia na kierunkach: historia sztuki (Uniwersytet Wrocławski), sztuka i wzornictwo ceramiki (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu), edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością komunikacja wizualna (Uniwersytet Opolski). Edukatorka z doświadczeniem zdobytym w pracy w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Recenzentka teatralna. Producentka i koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Projektantka ceramiki i grafiki.
 
 
***
 
 
Bezpłatne warsztaty i wizyty w najlepszych wrocławskich centrach kultury!

Zmiana społeczna przez kulturę – dostępną dla każdego i aktywnie praktykowaną – to cel nowego projektu Fundacji Open Mind. Open Art. Udogodnienia to niestandardowa propozycja edukacji kulturalnej. Projekt obejmie dzieci i młodzież zagrożoną różnego rodzaju wykluczeniem. Twórczo i w praktyce uczestnicy będą poznawać przeróżne oblicza sztuki, korzystając z bezpłatnych zajęć w kilkunastu ośrodkach kulturalnych we Wrocławiu. Nabór do projektu stratuje już w lipcu!

Open Art. Udogodnienia to projekt wychodzący poza standardy zajęć edukacji artystycznej. Jego celem jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury oraz pobudzanie dziecięcego potencjału niesienia zmian. Uczestnicy odkryją sztukę od zupełnie nowej strony. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży, która z różnych względów zagrożona jest wykluczeniem. Szczególnie z Udogodnień skorzystają osoby z niepełnosprawnościami, w tym niedosłyszące i niedowidzące, a także młodzież z wrocławskich obszarów rewitalizowanych.

W Open Art. Udogodnienia włączyły się wrocławskie muzea i ośrodki edukacyjne. W ramach projektu odbędą się bezpłatne warsztaty, obchody kuratorskie i zajęcia twórcze prowadzone przez artystów, projektantów i animatorów. Dzieci nauczą się różnych technik rękodzieła, wykonają prace plastyczne i audiowizualne. Dzięki technologicznym udogodnieniom każdy uczestnik będzie mógł poznawać i tworzyć sztukę, bez względu na ograniczenia zdrowotne, społeczne czy ekonomiczne. Audiodeskrypcje, poznawanie dzieł sztuki przez dotyk, czy zapis w braille’u to tylko niektóre z udogodnień.

Projekt opiera się na przekonaniu, że w dzieciach tkwi ogromny potencjał, który może stać się realnym narzędziem zmiany otoczenia. Dlatego dzieci i młodzież będą działać aktywnie i twórczo. Jak ograniczyć marnowanie jedzenia? Co zrobić, by nasze sąsiedztwo było czyste i przyjazne? Podczas wycieczek i warsztatów w galeriach i muzeach dzieci zaprojektują realne rozwiązania współczesnych problemów. A to wszystko dzięki pobudzaniu kreatywności i odwagi do nieszablonowego myślenia! Uczestnicy nauczą się też, jak ważna jest praca zespołowa, tolerancja i odpowiedzialność za otoczenie. Poznają również swoje własne prawa do pełnego udziału w życiu społecznym.

W projekt zostaną również zaangażowane osoby dorosłe – rodzice, opiekunowie i, nauczyciele, którzy na co dzień mają kontakt z osobami wykluczonymi społecznie. Warsztaty pozwolą im rozwijać kompetencje i propagować przykłady dobrych praktyk w dziedzinie edukacji kulturalnej. A inspirujące spotkania i dyskusje zainicjują dialog różnych środowisk o kwestiach takich jak wykluczenie, różnorodność, niepełnosprawność.

Efekty projektu zostaną zaprezentowane podczas wystawy finałowej w grudniu w CRZ Krzywy Komin. Dzieci i młodzież wraz z dorosłymi zaprojektują wydarzenie kulturalne! Zaprezentują swoje prace, talenty, ale także zdobytą wiedzę i doświadczenia. Wystawą zainspirują dorosłych, rodziców, rówieśników i wszystkich gości do refleksji nad ideą projektu.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji o projekcie: www.openart.wroclaw.pl.

Projekt Open Art. Udogodnienia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Organizator: Fundacja Open Mind

Współorganizacja: CRZ Krzywy Komin, Grupa Kreatywni

Patronat honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy: Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł, Muzeum Współczesne Wrocław, Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Kontury Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, Polski Związek Głuchych. Oddział Dolnośląski

Patronat medialni: TVP Kultura, Radi RAM, Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska, DOKiS, Kulturownia.pl, Tashka, Fika, Miastodzieci.pl, E-gaga, Qlturka.pl