Kilka miesięcy temu na kulturalnej mapie Wrocławia pojawiła się kolejna muzealna instytucja. Dziwna i nietypowa nie tylko ze względu na fakt, że postawiła sobie za cel mierzenie się różnymi dyskursywnymi metodami (w tym wykorzystując sztukę najnowszą) z tematem współczesności, ale również w związku z oryginalną budowlą, w której postanowiła (?) się rozgościć na kilka najbliższych lat. Schron na pl. Strzegomskim pełnił różne funkcje, pojawiał się i znikał w świadomości mieszkańców Wrocławia, chronił i straszył, zastanawiał, kusił do eksploracji, był i nadal jest źródłem niezliczonych znaczeń, domysłów, wyobrażeń.

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w dyskusji z osobami, które los w jakimś momencie ich życia związał z tym miejscem. Na pytania Anny Wiatr oraz Bartka Lisa będą odpowiadać Michał Bieniek (prezes Fundacji ART TRANSPARENT i główny kurator Przeglądu Sztuki SURVIVAL), Agnieszka Kłos (pomysłodawczyni projektu ‘Breslau CV”, krytyczka sztuki, pisarka) oraz Łukasz Wojciechowski (architekt, członek Pracowni VROA ARCHITEKCI).

Dyskusja będzie prologiem do projektu badawczego zatytułowanego „Narracje o schronie/betonie”, które latem i wczesną jesienią będą wspólnie realizować Muzeum Współczesne Wrocław oraz Pracownia Badań Jakościowych IN VIVO.

W trakcie prowadzenia badań będziemy przyglądać się opowieściom związanym i inspirowanym przez bunkier, zwany również schronem. Będziemy o schronie rozmawiać, czytać historyczne opracowania na jego temat i poznawać związane z nim dziennikarskie relacje.

Przeanalizujemy także sposób przystosowania schronu na potrzeby MWW. Spróbujemy dowiedzieć się również tego, co o schronie myślą dzieci i co myśleli o nim mieszkańcy Breslau.

Raport badawczy będzie składał się z rekonstrukcji narracji, znaczeń i metafor, związanych ze schronem, tworząc – taką mamy nadzieję – nową ciekawą opowieść.