Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne. Finisażowe spotkanie z Łukaszem Rusznicą

Debata
Od 06.09.2020 do 06.09.2020

Muzeum Współczesne Wrocław oraz TIFF Festiwal zapraszają na finisażową rozmowę z Łukaszem Rusznicą. Pretekstem do spotkania jest zakończenie wystawy Rzeka podziemna oraz TIFF Festivalu „Procesy”.     Liczba miejsc ograniczona. Zapisy (przyjmowane do 3.09) przez formularz zgłoszeniowy >>>

W czasie spotkania obowiązują zasady wynikające z panującej pandemii >>>

Po rozmowie zapraszamy o godzinie 17.00 na drugą część finisażu na dach MWW, gdzie zagra dla nas Er-J (Ernest Dec)     Punktem wyjścia do rozmowy będzie fotograficzny tryptyk Bez tytułu, z cyklu Subterranean River – praca planowana w tym roku do zakupu do międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej MWW, prezentowana aktualnie na wystawie Rzeka podziemna.

Łukasz Rusznica w stosunku do własnej strategii artystycznej używa określenia “nadwrażliwość na obraz”. Dzięki niej postrzega rzeczywistość w wielowarstwowy sposób – chwytany przez niego w kadr obiektywu widok otoczenia jest jednocześnie ilustracją jego wewnętrznych odczuć. Rzeka podziemna, jak mówi sam artysta „To świat duchowy, poza religią i słowami, który cały czas jest obecny i cały czas działa (…) coś, co istnieje bez względu na to, czy ma obserwatora. Jak układ krwionośny w człowieku, jak układ żył wodnych, oceanów i podziemnych zbiorników planety, ale też układ sił, energii relacji i tego wszystkiego, co się między nami dzieje. Zrozumienie, że świat naprawdę nas nie potrzebuje i jesteśmy tylko jego elementem, a nie stwórcą, jest wyzwalające. Bo dla mnie człowiek jest ważny, ale – tylko i aż – tak samo jak kamień i drzewo. One też mają na moich zdjęciach swoją osobowość, emanację, intensywność"*.     Łukasz Rusznica (ur. 1980) – od ukończenia studiów na wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego jego prace były wystawiane w wielu galeriach w Polsce i za granicą. Autor książek fotograficznych Subterranean River, Smog, Near, Infra, Toskana i zaprojektowanej przez Thomasa Schostocka – Najważniejszego i tak Wam nie powiem. Laureat Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie (2012) oraz NAGRODY WARTO (2015). W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną. Laureat nagrody Griffin Art Space – Lubicz (2017) przyznanej za najlepsze portfolio w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017. Obecnie jest kuratorem w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Wrocław (2020). http://lukaszrusznica.com/

Prowadzenie: Paweł Bąkowski.     Podczas drugiej części finisażu (od godz. 17.00) na dachu MWW zagra Er-J (Ernest Dec).

Er-J (Ernest Dec): najszybciej serce bije mu, grając Afro Funk, Boogie, Latin Funk, Rap. W muzyce fascynuje go wielokierunkowość. Kolekcjoner płyt winylowych i szeroko pojętej muzyki niekomercyjnej. Przez kilka lat prowadził galerię fotografii i sklep z płytami. Zawodowo fotograf współtworzący Piqsell Studio www.piqsell.pl. https://www.mixcloud.com/ernestdec/uploads/ / https://www.instagram.com/ernestdec/     Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Czuły Sejsmograf skoncentrowanego wokół problemów współczesności. Pretekstem do spotkań za każdym razem jest próba zrozumienia rzeczywistości społecznej, politycznej i ekonomicznej, zmieniającej się na naszych oczach każdego dnia.     Wydarzenie towarzyszy wystawie Rzeka podziemna i jest częścią TIFF Festivalu "Procesy".

Zakupy prac do kolekcji MWW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/wp-content/uploads/2018/08/MKiDN-PL.jpg         * Wypowiedź z wywiadu Wakacje z duchami – projekt fotograficzny o Japonii dla magazynu "Vouge", 2020.

Czuły Sejsmograf – rozmowy Współczesne. Finisażowe spotkanie z Łukaszem Rusznicą

Łukasz Rusznica, “Bez tytułu”, z cyklu "Subterranean River", 2016, fot. Małgorzata Kujda.

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.