Dyskusja panelowa o szczególnej roli artystów w kontekście złożonych stosunków polsko-żydowskich i współczesnych polsko-żydowskich narracji tożsamościowych. O swoich osobistych i artystycznych wyzwaniach opowiedzą Rafał Betlejewski, Patrycja Dołowy, oraz Gabi i Uwe von Seltmann. Dyskusję poprowadzi Katka Reszke.

Rafał Betlejewski (ur. 1969 w Gdańsku) – polski performer, artysta parateatralny (założyciel Teatru Przezroczystego), copywriter, twórca akcji społecznych (m.in. „Spal wstyda” i „Tęsknię za Tobą, Żydzie”). Interesuje się zjawiskiem tożsamości, przybierania ról społecznych, językiem i komunikacją społeczną. Rafał Betlejewski jest założycielem agencji reklamowych Cytryna Agencja Reklamowa oraz Koledzy Strategia & Kreacja. Pracował m.in. nad kampanią reklamową mleka „łaciatego” i sieci telefonii komórkowej Era. Jest także prezesem zarządu Stowarzyszenia Ludzi Reklamy. Prowadzi programy: DeFacto i Betlejewski. Prowokacje w TTV. Ponadto prowadzi audycje w Polskim Radiu RDC Między innymi Betlejewski (sobota) i Science Frikszyn – o nauce przy ludziach (wtorek).

Patrycja Dołowy – artystka multimedialna, posługująca się fotografią, performance, grafiką, video i tekstem. Od kilku lat zajmuje się tematyką pamięci. Ma na koncie blisko 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w pismach artystycznych, prasie oraz w magazynach wielkonakładowych. Autorka i współautorka sztuk teatralnych oraz esejów. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych (2007), absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (2002) oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 2005). Wiceprezeska Fundacji MaMa, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, współpracuje m. in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Centrum Kultury Jidysz. Laureatka Nagrody im. Karola Sabatha 2011, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012.

Gabriela von Seltmann (ur. 1971 w Polsce) – artystka plastyczka, romanistka. Poprzez sztuki plastyczne i film poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci, tożsamości i historycznych uwikłań. Wraz z mężem Uwe von Seltmannem pracowała między innymi nad projektem „Przyszłość przeszłości” o posttraumie drugiego i trzeciego pokolenia po wojnie. W wyniku poszukiwań powstała między innymi książka Gabi i Uwe (PWN 2012), film dokumentalny w języku jidysz Boris Dorfman – A Mentsh (2014) oraz wywiady Ratującym – Ocaleni (2015).
Film został nagrodzony „Jidysz Oskarem 2014” oraz medalem Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za zachowanie pamięci o kulturze jidysz.

Uwe von Seltman – ur. w 1964 w Niemczech, pisarz, publicysta, dziennikarz. Studiował w Erlangen, Wiedniu i Tybindze, przez wiele lat mieszkał w Jerozolimie. W latach 2004-2008 był redaktorem naczelnym tygodnika wydawanego w Saksonii. Od 2006 roku mieszka w Krakowie. Publikuje m.in. dla „Jüdische Allgemeine” i internetowej wersji tygodnika „Der Spiegel”. Jest zaangażowany w wiele projektów mających na celu rozwój kultury żydowskiej i upamiętnienie żydowskiego dziedzictwa. Prowadzi wycieczki śladami autorów literatury jidysz po Ukrainie, jest jednym z założycieli towarzystwa wspierającego synagogę w Görlitz. Wspólnie z Gabi nakręcili film Boris Dorfman – A Mentsch, a obecnie przygotowują nowy dokument muzyczny w języku jidysz Mail do Gebirtiga.