„Udostępnianie zgromadzonych zbiorów publiczności polskiej i zagranicznej poprzez organizowanie wystaw czasowych oraz stworzenie wystawy stałej Muzeum” to jeden ze statutowych celów Muzeum Współczesnego Wrocław, któremu poświęcimy drugie spotkanie z cyklu „Sto pytań o kolekcję”.

Wystawa Prywatne mitologie. Urodziny Marty inicjuje projekt, który zakłada stworzenie stałej przestrzeni dla międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej MWW. Upublicznienie zbiorów to dobry moment, aby przyjrzeć się kolekcji od środka – poznać mechanizmy jej powstawania oraz osoby odpowiedzialne za jej kształt.

Podczas pierwszej rozmowy z opiekunkami kolekcji MWW dowiedzieliśmy się m.in o tym, co decyduje o kształcie zbiorów MWW oraz jak wygląda opieka nad kolekcją. Drugie spotkanie będzie okazją, aby wspólnie prześledzić proces udostępniania zbiorów, jakim było otwarcie wystawy Prywatne mitologie. Urodziny Marty.

— Czemu i komu służy upublicznianie zbiorów sztuki współczesnej?
— Jak przebiega proces przygotowania wystawy kolekcji?
— Ile osób angażuje?
— Jakie wyznawania generuje?
— Czy konserwator ma wpływ na wygląd ekspozycji?
— Czy wszystkie prace prezentowane na wystawie Prywatne mitologie. Urodziny Marty to oryginały?

To część pytań, na które odpowiedzi zna kuratorka kolekcji MWW – Joanna Kobyłt oraz konserwatorka dzieł sztuki – Karolina Lizak.

Jeśli interesują Cię te lub inne zagadnienia dotyczące kolekcji MWW – dołącz do rozmowy online lub prześlij swoje pytanie na adres a.krukowska@muzeumwspolczesne.pl

Prowadzenie: Anna Krukowska.