Mur zbudowany jest z bloków betonowych o wysokości 8 metrów, od 2002 roku oddziela położone w Izraelu terytorium Autonomii Palestyńskiej od żydowskich osiedli, pozostając symbolem najdłuższego konfliktu na świecie. Od powstania państwa Izrael i wzbudzenia tożsamości palestyńskiej konflikt rozszerzył się, zakorzenił w głowach Izraelczyków i Palestyńczyków. Po ćwierćwieczu rozmów pokojowych strony są dalej od pokoju niż na początku negocjacji.

Patrycja Sasnal – politolożka oraz Paweł Smoleński – reporter, od lat odwiedzają najbardziej zapalne tereny Palestyny i Izraela, w Jerozolimie, Gazie i wioskach na Zachodnim Brzegu, próbując zrozumieć i opisać zawiły i nawarstwiający się spór. Rozmowa Sasnal i Smoleńskiego będzie okazją, aby spojrzeć na „mur bezpieczeństwa” zarówno z perspektywy makro, jak i historii mieszkańców oraz zwierząt. Bowiem poza oczywistymi skutkami geopolitycznymi, mur przede wszystkim drastycznie wpłynął na życie zwykłych mieszkańców Palestyny i Izraela, przecinając naturalne środowisko ludzi i zwierząt, uniemożliwiając im chociażby przemieszczanie się wzdłuż szlaków prowadzących do źródeł pożywienia i wody.

dr Patrycja Sasnal – politolożka, arabistka, kierowniczka Biura Badań i Analiz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Specjalizuje się w polityce na Bliskim Wschodzie, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Jest członkinią komitetu doradczego Rady Praw Człowieka ONZ, rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, Sorbonie (Paris III), była badaczką na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie i stypendystką Fulbrighta na SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie. Jej nowa książka to Arendt, Fanon and Political Violence in Islam (Routledge, 2019). Publikowała m.in. w „The Guardian”, „Le Monde”, „Polityce”.

Paweł Smoleński — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” – lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), Zielone migdały, czyli, po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew, Krzyżyk niespodziany. Za Izrael już nie frunie otrzymał w 2006 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak. Za Syrop z piołunu był w 2018 roku nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. 14 kwietnia 2021 nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się wznowienie książki Pawła Smoleńskiego Balagan. Alfabet izraelski – przejdź do strony wydawnictwa.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Netty Laufer i Toma Swobody Terytorium. Więcej informacji o wystawie.