Publikacja Zdzisław Jurkiewicz. Zdarzenia jest dopełnieniem monografii artysty wydanej pod tym samym tytułem przed dwoma laty przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Na nową książkę, poza esejem redaktorki obydwu tomów dr Mariki Kuźmicz, składają się teksty problemowe prof. Davida Crowleya, dr Sylwii Świsłockiej-Karwot oraz Igora Wójcika.

Celem publikacji jest przybliżenie odbiorcom kolejnych aspektów niejednorodnej twórczości wybitnego, choć wciąż niedocenionego, wrocławskiego twórcy. Teksty stanowią uzupełnienie wystawy w Muzeum Współczesnym Wrocław, która następnie będzie prezentowana w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

O tym, co wnosi postawa Jurkiewicza do naszego myślenia o świecie i kondycji ludzkiej w dobie globalnych kryzysów, o tym jak pisać o sztuce neoawangardowej i wreszcie na czym polegała osobność Zdzisława Jurkiewicza porozmawiamy z redaktorką publikacji – dr Mariką Kuźmicz, autorką tekstu, dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław – dr Sylwią Świsłocką-Karwot oraz dr Pawłem Politem – badaczem neoawangardy, autorem tekstów poświęconych Zdzisławowi Jurkiewiczowi.
Rozmowę poprowadzi Anna Krukowska.

Wydawca: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Współwydawcy: Muzeum Współczesne Wrocław i Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wałbrzycha.

Dla pierwszych 14 osób, które w dniu wydarzenia (7 października) przywołają w kasie MWW tytuł jednego z obrazów Zdzisława Jurkiewicza (prezentowanych na czerwonej ścianie w przestrzeni wystawy Zdarzenia na 3. piętrze MWW) przygotowaliśmy bezpłatne egzemplarze katalogu!