Osiedlowe tożsamości. vol. 2

Debata
Od 14.12.2016 do 14.12.2016

OSIEDLOWE TOŻSAMOŚCI Bardzo wiele ostatnio zostało powiedziane o tożsamości Wrocławia. Wypowiadali się badacze społeczni, artyści, aktywistki miejskie. Tego typu dyskusje toczone były między innymi w Muzeum Współczesnym Wrocław, oraz w ramach festiwalu MIASTOmovie. Jedną z refleksji wówczas wybrzmiewających była opinia, że trudno jest mówić o jednej, spójnej tożsamości tak dużego organizmu, jakim jest miasto. Czujemy jednak, że można mówić o „jakichś tożsamościach” - lokalnych, osiedlowych, tych w skali mikro. Jeśli więc „tożsamość Wrocławia” jest mitem, to już nie do końca tak jest, gdy mówimy o Nadodrzu, Oporowie, Wielkiej Wyspie czy Brochowie.

Cykl „Osiedlowe tożsamości” realizowany wspólnie przez Muzeum Współczesne Wrocław i MIASTOmovie (Wrocławska Fundacja Filmowa) to trzy spotkania wokół tematyki lokalności. W czasie pierwszych dwóch zajrzymy poza stolicę Dolnego Śląska i posłuchamy więcej o dzielnicach Gdańska i osiedlach Poznania oraz sprawdzimy czy badania wrocławskich osiedli pozwoliły na znalezienie wyróżniających je na mapie miasta cech. Trzecie, warsztatowe spotkanie poświęcone zostanie Wrocławiowi Zachodniemu. Sprawdzimy czy w świadomości jego mieszkańców, ten fragment miasta jakoś się wyróżnia i czy można mówić o wyjątkowości „fabrycznej dzielnicy”.

-----------------------------------------

I Osiedlowe tożsamości, vol. 1. PROLOG Jak to się robi w innych miastach? Przykład Poznania i Gdańska Spotkanie z Anną Urbańczyk i Franciszkiem Sterczewskim Prowadzenie: Bartek Lis i Lech Moliński 30.11.2016 (środa), godz. 19, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny

Na pierwszym spotkaniu od Anny Urbańczyk (Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku) i Franciszka Sterczewskiego (architekt i aktywista z Poznania) dowiemy się „jak to się robi w innych miastach”, czyli jak w Gdańsku i Poznaniu praktykowany jest proces zgłębiania lokalnej tożsamości. Jak budowane są wyróżniki poszczególnych dzielnic czy osiedli i jak tworzy się wokół nich aktywna społeczność pracująca na pozytywny wizerunek zamieszkiwanej przez siebie przestrzeni. Urbańczyk, która w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odpowiada za projekty związane z ożywieniem idei „sąsiedzkości” oraz za cieszący się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów, program kształcenia lokalnych przewodników, we Wrocławiu przedstawi nam praktykowane przez gdańszczan metody budowania miejskiej wspólnoty. Sterczewski, jeden z największych poznańskich patriotów, od lat pracuje z różnymi instytucjami i organizacjami nad przybliżeniem ludzi do używanej przez nich przestrzeni, uświadomieniem obywatelom miasta tego że należy ono przede wszystkim do nich. W MWW opowie o m.in. metamorfozie poznańskich Jeżyc, które dziś uchodzą za jedno z najatrakcyjniejszych i najlepiej zorganizowanych osiedli w Polsce. Po prezentacjach gości zapraszamy do dyskusji z publicznością oraz prowadzącymi spotkanie.   II Osiedlowe tożsamości, vol. 2 „Analiza funkcjonalna wrocławskich osiedli” Rozmowa z Mają Zabokrzycką i Izabelą Mironowicz Prowadzenie: Anka Bieliz i Bartek Lis 14.12.2016 (środa), godz. 18, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny

Drugie spotkanie poświęcone zostanie analizie kolejnej części badań prowadzonych od 2015 roku na zlecenie wrocławskiego Urzędu Miejskiego, przez Fundację Dom Pokoju we współpracy ze specjalistami z obszaru architektury i urbanistyki oraz badań społecznych. Członkinie grupy – Maja Zabokrzycka i Izabela Mironowicz, opowiedzą o wyłaniającym się z nich obrazie osiedli, kształtowanym przez samych mieszkańców. Czy możemy w ich kontekście mówić o lokalnej tożsamości, czy mieszkańcy chętnie angażują się społecznie, mają poczucie wpływu na otaczającą ich przestrzeń, a osiedlowe władze wychodzą naprzeciw ich potrzebom? O tym z gośćmi porozmawiają prowadzący.

III Osiedlowe tożsamości, vol. 3 Wrocław Zachodni… czy różny, czy inny? Warsztat o tożsamości „fabrycznej dzielnicy” Prowadzenie: Katarzyna Wala i Bartek Lis 15.12.16 (czwartek), godz. 18, Beautiful Tube, wstęp bezpłatny Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona). Proszę wysyłać zgłoszenia na adres: b.lis@muzeumwspolczesne.pl (do 13.12.2016).

Fabryczna to jedna z największych wrocławskich dzielnic. Położone w jej granicach duże blokowiska – Popowice, Kozanów, Nowy Dwór, Muchobór, Gądów czy Pilczyce – tylko pozornie tworzą niezróżnicowaną społecznie i kulturowo przestrzeń. A może tylko tak się nam wydaje? Zapraszamy wszystkie osoby związane z tymi i innymi „zachodnimi” osiedlami Wrocławia do warsztatowej pracy, nad tożsamością „fabrycznej dzielnicy”.  

Osiedlowe tożsamości. vol. 2

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.