SEKSUALNY KAPITAŁ to tytuł książki dr Samuela Nowaka, która przed dwoma tygodniami ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas.

Autor proponuje nowe spojrzenie na związki mediów, kultury popularnej i seksualności. Chociaż książka poświęcona została tożsamościom gejów, oferuje ona szerszą perspektywę badań nad kategoriami płci i seksualności w mediach.

Wydawnictwo na swojej stronie w ten sposób pisze o książce Nowaka: „Odwołując się do brytyjskich studiów kulturowych oraz studiów LGBT, Samuel Nowak wprowadza autorskie pojęcie wyobrażonych wspólnot seksualnego smaku, powstałych w efekcie mediatyzacji seksualnego kapitału i gustu. Wspólnoty te organizują doświadczenia gejów w ich ciągłych zmaganiach o prawo do wyrażania własnej tożsamości.

Pracy patronują dwaj teoretycy – Pierre Bourdieu oraz John Fiske, którzy na kartach tej książki spotykają się homo-celebrytami, bohaterami seriali oraz społecznościami portali randkowych. Z błyskotliwych analiz autora wyłania się obraz świata, gdzie różne wspólnoty seksualnego smaku walczą o własną wartość, aby ich seksualny kapitał ulokował się wysoko w hierarchii społecznego uznania. Heteronormatywność okazuje się dyskursem kruchym i niestabilnym, a w konfrontacji z nią każdy chwyt jest dozwolony”.

Dyskusję na wybrane tematy poruszone przez autora poprowadzi Bartek Lis.