STADION-MIASTO-KULTURA. PREZENTACJA RAPORTU Z BADAŃ

Debata
Od 31.05.2012 do 31.05.2012
Kurator Bartek Lis

„Stadion – Miasto – Kultura. EURO 2012 i przemiany kultury polskiej” to trzyletni program badawczy realizowany przez interdyscyplinarny zespół Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w ramach programu Obserwatorium Kultury NCK i MKDiN. Badania mają na celu poddanie wielowymiarowej analizie wpływ Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 na polską kulturę, w tym m. in. na przeobrażenia przestrzeni publicznej, proces organizacji kapitału społecznego, perspektywy zmian cywilizacyjnych oraz sposoby konstruowania tożsamości miejskiej, lokalnej i narodowej wobec przestrzeni i symboliki sportowej.

Euro 2012 jest wydarzeniem wyjątkowym w historii Polski i zarazem rewolucyjnym w rozlicznych wymiarach cywilizacyjnych (związanych z budową stadionów, zapleczem, infrastrukturą) oraz – co równie istotne – w wymiarze mentalnym. Budowa obiektów na Euro 2012 jest szansą stworzenia projektów kultury miejskiej, zdecydowanie wykraczających poza obszar samego sportu; jest tym samym szansą refleksji nad rolą przestrzeni publicznej w życiu metropolii oraz sposobami praktycznego korzystania z tej przestrzeni, czyli korzystania ze sfery kultury.

Na spotkaniu promującym raport będącym rezultatem pierwszej części badań, proponujemy poddać dyskusji następujące tematy: - dwie wizje promocji polskiej kultury podczas Euro 2012, czyli a) kultura popularna i b) kultura wysoka; - oczekiwania, postawy i wartości, jakie towarzyszą mistrzostwom i związanych z nimi zmianom w przestrzeni publicznej; - stadiony jako epicentra kulturowe; - Euro 2012 a dyskursy tożsamościowe.

STADION-MIASTO-KULTURA. PREZENTACJA RAPORTU Z BADAŃ

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.