Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70. Doświadczenie, mit, recepcja
Debata
(czwartek), godz. 18.00, Beautiful Tube (poziom 1) / online: facebook.com/muzeumwspolczesne, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
Liczba miejsc ograniczona. Zapisy (przyjmowane do 23.09) przez formularz zgłoszeniowy >>>
W czasie debaty obowiązują zasady wynikające z panującej pandemii >>>
50. rocznica Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70 jest okazją do rozmowy o tym wydarzeniu w gronie osób, które doświadczały go na przestrzeni dekad na różne sposoby.
Dyskusja będzie międzypokoleniową wymianą poglądów i perspektyw widzenia organizatorów i uczestników Sympozjum – prof. Zbigniew Makarewicz, prof. Jarosław Kozłowski; historyczki i historyka sztuki, których refleksje ukształtowały w znacznym stopniu nasze postrzeganie i rozumienie tego wydarzenia – prof. Luiza Nader, dr Paweł Polit oraz wrocławskiego twórcy i aktywisty, jednego z inicjatorów obchodów rocznicy Sympozjum – Kuba Żary.
Prowadzenie: dr Marika Kuźmicz.
Wspólnie zastanowimy się m.in. nad tym, czy w przypadku Sympozjum mamy do czynienia ze zjawiskiem wyjątkowym na tle innych wydarzeń polskiej sceny artystycznej lat 60. i 70. XX w.? Czy możemy mówić o nowych zjawiskach, które za sprawą Sympozjum zaistniały w polskiej sztuce? Jak jego znaczenie widzą i rozumieją obecnie uczestnicy tamtych wydarzeń? Co sprawia, że dziś, po pół wieku, które mija od chwili, gdy 9 maja 1970 roku na niebie nad Wrocławiem ukazało się 9 barwnych promieni, składających się na instalację Henryka Stażewskiego, która okazała się być jedyną zrealizowaną wówczas w ramach wydarzenia pracą i jego najbardziej rozpoznawalnym znakiem, młode pokolenie wrocławskich aktywistów, aktywistek, artystów i artystek widzi potrzebę odwoływania się do Sympozjum i organizowania wokół jego obchodów życia artystycznego Wrocławia w 2020 roku?
Debata jest częścią programu publicznego do wystawy Nowa normatywność. Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Zakupy prac do kolekcji MWW dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wystawa jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 – oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław ’70.
Dodano:14.09.20
Udostępnij: Facebook, Twitter