„Elita kultury żyje i ma się znakomicie, jest dużo bardziej czynna i gorliwa niż kiedykolwiek dotąd – ale nazbyt przejęta śledzeniem wszelkich przebojów i innych głośnych zdarzeń z kulturą związanych, by znaleźć czas na układanie kanonów wiary i nawracanie. Oprócz zasady „nie kręć nosem, nie przebieraj” i „konsumuj więcej” nie ma ona nic do przekazania tłumowi jednożerców u spodu
kulturalnej hierarchii”

Zygmunt Bauman, Kultura w Płynnej Nowoczesności

Czy Europa jest w kulturalnym kryzysie? Czy potrzebuje zmian i nowych wartości? Czy kultura jest pożądaną „deską ratunku” dla społeczeństw – czy może i czy chce zaprowadzić zmianę w przepełnionej strachem europejskiej współczesności?

Do trzeciego spotkania poświęconego relacjom między sztuką i polityką zaprosiłam badaczy. twórców i animatorów kultury po to, by podsumować działania organizacji pozarządowych i grup nieformalnych podjęte podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Podczas dyskusji będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania: ile polityki w animacji kultury i ile animacji kultury w polityce? Jak do relacji władzy i kultury ma się polskie społeczeństwo obywatelskie?

Karolina Bieniek