Wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego wraz z Muzeum Współczesnym Wrocław zapraszają na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cultura Lectionis”.

Pretekstem do spotkania jest niedawno wydany album Tropicale autorstwa Łukasza Gniadka oraz Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek.

Tytuł książki wywodzi się od nazwy kolekcji rycin pochodzących z przełomu XIX i XX w. przedstawiających rośliny, które zgromadził jeden z najsłynniejszych polskich duchownych – ksiądz Władysław Michał Zaleski, zwany „ojcem kleru indyjskiego”. Książka prezentuje niewielki wycinek, liczącej ponad trzydzieści tysięcy rycin kolekcji Flore Tropicale, jednocześnie czyniąc z tego pretekst do spojrzenia w przeszłość na skomplikowane relacje między Europą i Orientem na styku kultur i cywilizacji. Ilustracje tropikalnych roślin prowadzą subtelny dialog z wewnętrzną warstwą książki, będącą wyborem fotografii, kolaży i rysunków własnoręcznie przygotowanych przez Zaleskiego, które opisują region Indii oczami Europejczyka.
 
 
Prowadzenie: Maciej Bączyk (ur. 1977 ). Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się dźwiękiem i obrazem, zarówno w praktyce jak i w teorii. Nagrywał płyty i koncertował z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty. Aktualnie rozwija formułę solo + magnetofon pod szyldem _N_A__G___R____A_____ oraz współpracuje z zespołem Kristen. W 2006 roku wystawą Niewidzialna mapa Wrocławia debiutował w Galerii Awangarda BWA Wrocław. Efektem projektu była publikacja przewodnika po Wrocławiu w całości opartego na refleksji i wiedzy jego niewidomych mieszkańców. Aktualnie rozwija działania i projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwa, filmu eksperymentalnego, instalacji, sound artu. W pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych. Preferuje tradycyjne, analogowe techniki pracy. Jest doktorantem w Katedrze Sztuki Mediów Wrocławskiej ASP.
 
 
Spotkanie jest częścią projektu „Muzeum antropocenu”, realizowanego przez Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Muzeum Przyrodniczym we Wrocławiu.