17 czerwca odbędzie się wydarzenie specjalne pod tytułem „Ziny — czyli magazyny (nie)luksusowe” , które obejmie dyskusję o zinach jako formie ekspresji twórczej oraz akcję performatywną „Luxus odbija za pieniądze na materiałach własnych i powierzonych”.

W kontekście wystawy „Magazyn LUXUS” zapraszamy na spotkanie, podczas którego na warsztat weźmiemy ziny – niezależne, niszowe, trzecioobiegowe publikacje. Wydawane własnym sumptem, tworzone oddolnie i zazwyczaj niskonakładowe, stanowią przeważnie medium komunikacji i wymiany myśli w środowiskach kontrkulturowych. Ziny ustawiały się zawsze obok, a nawet częściej w opozycji do obowiązującej estetyki, kontestując oficjalnie propagowane idee i dając swobodę wolnego przekazu myśli kontrowersyjnej, niewygodnej albo niepopularnej i ubrania jej w taką formę.

Razem z kuratorami ekspozycji, teoretykami i znawcami tematu spojrzymy na nie przez pryzmat obiektu sztuki. Jakim językiem wizualnym operuje artystyczna prasa alternatywna? W jaki sposób forma plastyczna zinów przekłada się na przekazywaną treść? Czy status przedmiotu artystycznego jaki te publikacje osiągnęły, pozwala już mówić o nich jako obiektach kolekcjonerskich?

Wychodząc od rodzimego pola wydawnictw tworzonych przez legendarną wrocławską grupę LUXUS kilka dekad temu, rozszerzymy spektrum naszych rozważań o scenę międzynarodową anarchistycznych druków niezależnych i jej obecnego stanu.

Podczas spotkania członkowie grupy Luxus użyją oryginalnych szablonów do nadruku na materiałach przygotowanych przez siebie i tych przyniesionych przez uczestników (ceny nadruków będą negocjowane). Preferowane będą powierzchnie płaskie, takie jak T-shirty, płyty, pudełka, papiery itp.

W spotkaniu wezmą udział Anna Mituś, Adam Moryc, Piotr Stasiowski i Michał Woliński, a dyskusję poprowadzi Alicja Grabarczyk.