Muzeum Współczesne Wrocław oraz Triennale Rysunku Wrocław 2019 zapraszają na ostatnie oprowadzanie po wystawie Borderline, przygotowane przez kuratora Stacha Szabłowskiego.

Wystawa Borderline poświęcona jest imaginacyjnemu, spekulatywnemu i kreacjonistycznemu aspektowi sztuki rysunkowej. Pojęcie ‘borderline’, które oprócz zaburzenia osobowości przywoływać może podstawową figurę rysunkową – linię wyznaczającą granicę między rysunkiem i nie-rysunkiem, służy za metaforę pewnej sytuacji artystycznej, emocjonalnej i społecznej.

Ramą dla prezentowanych na wystawie rysunkowych imaginacji jest przestrzeń schronu przeciwlotniczego. Bunkier, w którego nawias zostaje wzięta ekspozycja, służy nie tylko jako tło narracji, lecz również jej metaforyczny element – dialektyczna figura schronienia i izolacji, bezpieczeństwa i opresji, autonomicznego mikrokosmosu i oblężonej twierdzy. W jego murach podjęta zostaje refleksja nad rysunkiem pojętym jako praktyka myślenia, wymyślania, a nawet zmyślenia.

Więcej informacji o wystawie >>>