Akademia Filmu Dokumentalnego ‚Dok.Art’ to trzydniowy przegląd filmów dokumentalnych o sztuce współczesnej, połączony z dodatkowymi wydarzeniami artystycznymi, odbywający się w kinie DCF oraz w MWW w dniach 26-28 października. Celem projektu jest wdrożenie idei komentarza do pokazów filmowych nie tylko w formie dyskusji i prelekcji, ale także pod postacią działań performerów, występów tanecznych na żywo, za pomocą fotografii, a także wejścia artystów do tradycyjnej przestrzeni kina.

Drugi dzień AFD „Dok.Art” odbędzie się po hasłem „Ciało i Taniec”. W Cafe Muzeum, na dachu Muzeum Współczesnego Wrocław, będzie można obejrzeć film „Eldorado:Creation”. Jest to opowieść o procesie powstawania spektaklu „Eldorado”. Użyta w spektaklu muzyka Stockhausena „Sonntags Abschied” to część cyklu „Licht”, powstającego 26 lat i zawierającego blisko 30 godzin muzyki na siedem dni tygodnia z opracowaną warstwą sceniczną, kostiumową i świetlną. Niezwykle skomplikowana struktura muzycznej opowieści o walce dobra ze złem zostaje przeniesiona na polifonię warstw i duetów choreograficznych, a następnie ujęta w bardzo dynamicznej formie filmowego zapisu.

Dopełnieniem tematu będą dwa performanse w MWW. Grupa Łuhuu!, znana jest już z „białych sukienek” używanych w ekstremalnych akcjach, badania niepokojących obszarów pomiędzy niewinnością, a powinnością, subtelnością chwili i konsekwencją czasu. Tym razem trzy kobiety w performansie zatytułowanym „Schron” podejmą się sennego dialogu z surową przestrzenią poniemieckiego bunkra. Kiedy Łuhuu! śpi, ty widzu nie trać czujności…

Drugi performans to dzieło tancerki Ireny Lipińskiej „LU2077” do muzyki Piotrka Lewandowskiego. Jak pisze sama autorka:

W jakiej formie jesteśmy zawieszeni?

W jakiej formie mijają nam kolejne chwile?

Gdzie znajduje się środek ciężkości naszych myśli?

Pytania, na które odpowiada moje ciało, twoje ciało, jej ciało, jego ciało.

To tylko przestrzeń zupełnie płynna, jak płynny staje się lód w mojej szklance,

w moim ciele.

Czas nic nie zmienił, patrzę w lustro, znów patrzę i znów i..

To Ty? To ja?

Odegrać ciało, odgrywanie ciała, odrywanie ciała.

Oderwać ciało, odrywanie ciała, odegrać ciało.