Po kilku miesiącach finiszujemy z naszym filmowym projektem Kino „Schron”. Zapraszamy was serdecznie na ostatnie spotkanie w tym sezonie!

Kino „Schron” vol. 5: Schronisko w… schronie

Wstęp do filmu: dr Jerzy Żurko, Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Obecna (tymczasowa) siedziba Muzeum Współczesnego Wrocław powstała w 1942 r. jako schron przeciwlotniczy. Budynek przy Placu Strzegomskim niemal natychmiast zaczął spełniać inne funkcje. Przez pięć miesięcy trwania Kino „Schronu”, przyglądamy się historii tego miejsca, opowiadając ją poprzez dzieła filmowe. Na zamknięcie cyklu proponujemy „Schron” Fernanda Melgara, jednego z najwybitniejszych współczesnych dokumentalistów. Będzie to wrocławska premiera filmu.

„Schron” miał polską premierę pod koniec 2014 r. podczas festiwalu Watch Docs, który kilka lat temu Melgar wygrał z filmem „Lot specjalny”. Tym razem reżyser pokazuje nam schronisko dla bezdomnych w Lozannie. Jest ono zlokalizowane w dawnych schronie przeciwatomowym. Schronisko ma ograniczoną liczbę miejsc, każdej nocy pracownicy muszą wybierać, komu dadzą nocleg, a dla kogo zabraknie przestrzeni.

Cykl filmowy zorganizowany w przestrzeni muzeum w dawnym schronie przeciwlotniczym prowokuje do postawienia różnych pytań. Podczas finałowego spotkania będziemy chcieli skupić się na tematyce bezdomności oraz na idei adaptowania dawnych schronów do nowych funkcji.

2 września 2011 r. w zaadaptowanej przestrzeni dawnego schronu przeciwlotniczego zostało otwarte Muzeum Współczesne Wrocław. Po okresie Festung Breslau, w pierwszych latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, przy schronie stacjonował tabor cygański, a w latach dziewięćdziesiątych w obecnych biurach MWW funkcjonowały m.in. hurtownia papierosów, sex shop i pub „Bunkier”.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej (www.wrocff.com.pl).
Cykl organizuje Muzeum Współczesne Wrocław, a jego partnerem jest Wrocławska Fundacja Filmowa.

Dziękujemy festiwalowi Watch Docs za udostępnienie listy dialogowej do filmu.

„Schron”, reż. Fernand Melgar, Szwajcaria, 2014, 101 min.

Recenzja filmu ze strony watchdocs.pl: W swoim nowym filmie Fernand Melgar ponownie portretuje społeczność migrantów szukających szansy na nowe życie w jednym z najbogatszych państw świata. Ale Szwajcaria bohaterów Schronu to nie kraj zegarków i czekolady, a niegościnne, betonowe pustkowie. Jedynym miejscem, w którym mogą znaleźć dach nad głową w mroźne zimowe dni, jest stary bunkier, gdzie władze Lozanny urządziły schronisko dla bezdomnych cudzoziemców. Pod pancernymi wrotami codziennie wieczorem zbierają się obcokrajowcy, którzy kiedyś uwierzyli, że Szwajcaria stanie się ich ziemią obiecaną. Ale schron pomieści zaledwie siedemdziesięciu chętnych, reszta zostanie na bruku. Następnego ranka wszyscy i tak spotkają się na ulicy w poszukiwaniu pracy i jedzenia. Melgar pozwala mówić obrazom i choć w jego filmie nie usłyszymy komentarza, Schron to dobitne oskarżenie społeczeństwa zamykającego się w swoim dobrobycie.