W kameralnej przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław już po raz drugi podczas zimowych i wiosennych wieczorów działać będzie Kino “Schron”. Tym razem motywem przewodnim cyklu czterech spotkań i dyskusji będą różne wymiary klaustrofobiczności i ograniczeń.

Wybrane filmy pozwolą nam podjąć temat systemowych ograniczeń wolności i tego, w jaki sposób władza kontrolująca poszczególne odcinki wpływa na wybory, decyzje, losy swoich obywateli (“Powrót do Itaki”, reż. Laurent Cantet). Zajrzymy do świata inteligencji kubańskiej, ale temat wydaje się szczególnie aktualny dzisiaj w naszym kraju, kiedy środowiska artystyczne głośno sprzeciwiają się działaniom rządzących jako ograniczającym sztukę, a postępowanie nowej władzy budzi spore zastrzeżenia znacznej części społeczeństwa.

Warto mieć w pamięci również ograniczenia fizyczne i to, w jaki sposób niepełnosprawność, często pojawiająca się w następstwie wypadku, zawęża spektrum życiowych możliwości. Trzeba wielkich pokładów siły wewnętrznej, by znaleźć nowy cel i otworzyć przed sobą inną rzeczywistość. Żeby zobrazować skalę trudności w podobnej sytuacji zaprezentujemy film „Motyl i skafander” Juliana Schnabla, biograficzną opowieść z perspektywy człowieka, którego całe ciało (prócz jednego oka) zostało sparaliżowane.

Podczas serii pokazów spróbujemy też zmierzyć się z ograniczeniami komunikacyjnymi, pokazać jak dalece język wpływa na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie, ale również jak bariera językowa utrudnia odbiór dzieła. Na tę okoliczność pokażemy wyjątkowy film „Plemię” Mirosława Słaboszpyckiego. Obraz powstał w języku migowym i jest wyświetlany bez tłumaczenia i bez lektora, a opowiada historię głuchoniemego nastolatka, który próbuje dopasować się do reguł nowej szkoły z internatem.

Na koniec przyjrzymy się filmowi, dla którego wybór zamkniętej i ograniczonej przestrzeni ma znaczenie konstytuujące. Będzie to klasyk polskiego kina „Pociąg” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, praktycznie w całości dziejący się w wagonach jadącego pociągu.

Odwołamy się w ten sposób również do samego Muzeum Współczesnego Wrocław, dla którego przestrzeń schronu coraz częściej przestaje nieść nowe możliwości, a zaczyna stawiać ograniczenia, zarówno ekspozycyjne, jak i te związane z przechowywaniem zbiorów.

———————————————-

13 stycznia – „Powrót do Itaki”, reż. Laurent Cantet, Francja, 95’, 2015

opis: Pięcioro Kubańczyków wspomina lata młodości, świętując powrót z emigracji swojego przyjaciela, Amadeo.

zwiastun: http://www.aurorafilms.pl/w-kinach/powrot-do-itaki/

temat: Systemowe ograniczenie wolności