Zapraszamy na pokaz niezwykłego dokumentu w reżyserii Wernera Herzoga. Jaskinia zapomnianych snów to opowieść o wizycie niemieckiego filmowca w Jaskini Chauveta na południu Francji, w której latem 1994 roku odkryto prehistoryczne malowidła sprzed ponad 30 tys. lat.

W Historii myśli filmowej Alicja Helman pisała: „Porównanie filmu do snu, a przeżyć widza kinowego do doświadczeń śnienia jest jednym z najstarszych, które znalazły się w refleksji teoretycznej. Czerpała ona zarówno z potocznego doświadczenia, znajdującego wyraz w takich sformułowaniach, jak ‚sen na jawie’ (o filmie), ‚śnić z otwartymi oczami’ (o widzu w kinie), ‚fabryka snów’ (o Hollywood), jak i z praktyki filmowej. Od samych narodzin kina realizatorzy próbowali przedstawiać sny na jawie oraz imitować specyficzny sposób przejawiania się snów (zdjęcia nakładane, nieostrość, zamglenia, ruch zwolniony, nieoczekiwane połączenia montażowe), ich swoistą logikę i bogactwo obrazowania” [1].

Herzog skupił się na ludzkiej potrzebie obrazowania, wskazując jak ważną rolę w kulturze spełnia od setek lat. W efekcie powstała nie tylko poruszająca filmowa podróż w przeszłość, ale także portret wspaniałego archeologicznego odkrycia będącego przykładem inspirującego dzieła sztuki.

Pokaz towarzyszący interaktywnej wystawie Obrazośnienie.

Po seansie serdecznie zapraszamy na rozmowę z autorkami wystawy – Patrycją Mastej i Magdaleną Skowrońską.

Więcej informacji o wystawie >>>

[1] Alicja Helman, Jacek Ostaszewski, Historia myśli filmowej. Podręcznik, Gdańsk 2010.