Film, który zostanie zaprezentowany podczas spotkania jest drugą wersją pierwotnej wersji filmu, która nigdy nie została ukończona i jednocześnie alternatywną wersją historii już raz opowiedzianej w innym filmie. Powstawał przez dwa lata samodzielnej, niezależnej pracy antropolożki – jako zwieńczenie kilkuletnich badań terenowych na temat filmu społecznie zaangażowanego w schronisku dla bezdomnych mężczyzn we Wrocławiu, wśród członków amatorskiej grupy filmowej Cinema Albert Production.

Film opowiada o Walusiu, Leszku i Darku – bezdomnych i kierowniku schroniska – którzy poprzez swoją działalność filmową odważyli się spróbować zmienić stereotypowe myślenie o bezdomności. To próba unaocznienia tej zmiany, ale i wielu aspektów historii samego spotkania, procesu i relacji – zachodzących między nimi – a także tych na linii antropolog–uczestnik badań terenowych. W końcu to również chęć przekroczenia typowego dla tradycyjnej wersji nauki „klinicznego spojrzenia” na rzeczywistość społeczną i eksperyment w zakresie poszukiwania alternatywnego, antropologicznego głosu.

Pokaz filmu poprzedzać będzie krótkie wprowadzenie Iwony Morozow. Po filmie przewidziana jest również dyskusja.

Iwona Morozow – redaktorka naukowego czasopisma „Tematy z Szewskiej”, doktorantka Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim, w ramach których przygotowuje dysertację: „Film społecznie zaangażowany. Antropologiczne refleksje i praktyka”. Urodzona 4 lipca, miłośniczka amerykańskiego kina (tego mniej i bardziej popularnego), science-fiction, humoru braci Coen, Monty Pythona i zbyt wielu współczesnych seriali. Kolekcjonuje filmy, nie gardząc też filmowymi gadżetami.