Nowe Życie – to neonowy napis znaleziony przez artystkę w 2005 roku w niewielkiej miejscowości pod Bydgoszczą. Rekonstrukcja warstwy świetlnej, wymiana części elektrycznych i ponowne uruchomienie obiektu nastąpiło w roku 2009 przy udziale kilku polskich galerii. Od tego momentu neon, w charakterze pracy artystycznej, podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Był wielokrotnie eksponowany w przestrzeni publicznej, instytucjach, galeriach i muzeach, zawsze dookreślając je symboliczną treścią zawartą w tym prostym przekazie.
 
Biały neon na starej zardzewiałej konstrukcji jest symbolem „zreanimowanej” idei, która doskonale wpisuje się w różne konteksty. Jest również kontynuacją działań, związanych z odnajdywaniem treści w rzeczywistości potocznej i przenoszeniem ich w obszar sztuki. Tytułowe Nowe Życie nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie.
 
Jedną z ważniejszych form prezentacji, była podróż neonu na wystawę COMMON AFFAIRS. REVISITING THE VIEWS AWARD – CONTEMPORARY ART FROM POLAND w roku 2016, przygotowanej przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki, Deutsche Bank KunstHalle oraz Polnisches Institut Berlin. Transport pracy odbył się drogą wodną na statku Łokietek. Ta wyjątkowa, trwająca 6 dni podróż, w której uczestniczyła autorka, została zarejestrowana w formie filmu oraz zdjęć. Filmowa dokumentacja podróży, stanowi odrębną, autonomiczną formę, która umożliwia publiczności 45 minutową obserwację zmieniającego się krajobrazu, widzianego z perspektywy rzeki. Zarówno obraz jak i towarzyszący mu dźwięk, w wykonaniu Wojtka Kotwickiego stanowią spontaniczny, wrażeniowy zapis tej niespełna tygodniowej podróży.
 
 
Podczas wieczornej projekcji, ponownie udamy się w podróż po Polsce z Elżbietą Jabłońską. Spotkanie rozpoczniemy od rozmowy z artystką, a pokazowi filmu będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu Wojciecha Kotwickiego (więcej informacji).
 
 
Projekcja odbędzie się w przestrzeni Nieużytków sztuki – muzealnego ogrodu, którego działalność zainicjowaliśmy cztery lata temu wraz z Elżbietą Jabłońską. Więcej informacji o projekcie Nieużytki sztuki >>>
 
 
Elżbieta Jabłońska (ur. 1970) ukończyła wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością (www.nieuzytkisztuki.pl), projekty aktywizujące różne środowiska (Poręcz, Kijów, Ukraina, 2015) oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009). Tworzy głównie instalacje, fotografie, performanse oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości, prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl Pomaganie) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony). Jedna z jej prac, jest aktualnie prezentowana w ramach trwającej w MWW wystawy Szczurołap.

Wojciech Kotwicki – wokalista, gitarzysta, współautor muzyki i tekstów grupy 3moonboys. Na co dzień multiinstrumentalista, producent, kompozytor, autor tekstów, grafik, webdesigner, twórca animacji i wideo. Współpracuje z Elżbietą Jabłońską przy projektach: Nieużytki Sztuki, Partytura Na Głosy Zwierzęce, Nowe Życie czy Ćwiczenia z zaniechania, realizując ich warstwę dźwiękową, kompozycyjną, a także dokumentując przebieg zdarzeń. Aktualnie pracuje nad projektem W788 – przygotowując muzykę, która nawiązuje do miejsca i czasu jej powstawania – 788 kilometr Wisły. Od roku 2004 jest członkiem zespołu 3moonboys, który ma na swoim koncie 8 długogrających płyt oraz udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą (OFF Festival, Opener Festival, Camerimage, PiotrkOFF, SlotArt Festival, Planet+ Doc Film Festival, Berlin SEEFA Festival).