Studyjny pokaz filmu i spotkanie w ramach cyklu
Podróż plejady artystów współczesnych
 
 
Film:
PRZEKRACZANIE…, Andrzej Dudek-Dürer…
(czas: 35 min.)
scenariusz i reżyseria: Mirosław Petters
zdjęcia i realizacja: Mirosław Petters, Kerim Srettep
montaż: Mirosław Petters, Kerim Srettep, Kedud Jezrdna
muzyka: Andrzej Dudek-Dürer
produkcja: Fundacja Wspierania Kultury Ogrody, Bogusław Girin, 2015

Dokumentalny zapis spotkania i prezentacji PRZEKRACZANIE…, Andrzej Dudek-Dürer Żywa Rzeźba w niekonwencjonalnej Galerii / Ogrodzie Fundacji Wspierania Kultury Ogrody Bogusława Girina w Szczawnie Zdroju. Film prezentuje okazjonalną ekspozycję prac artysty. Zarejestrowane rozmowy określają jego postawę twórczą oraz filozofię. Film wzbogacony został dodatkowo o fragmenty koncertu i filmów artysty. Ten zapis jednego dnia, 8 sierpnia 2015 roku – jest rodzajem podróży w czasie i przestrzeni poprzez wielowątkową i wielowymiarową twórczość Dudka-Dürera.
 
 
Program:
• prezentacja prac artysty: Autoobserwator I wersja III (1999), Czekam… (1985), Nosorożec… Ja… Śmierć… s (1984) – Joanna Korsan (poziom I)
• projekcja filmu PRZEKRACZANIE…, Andrzej Dudek-Dürer… (poziom I)
• rozmowa z udziałem artysty (poziom I)

—————————

Andrzej Dudek-Dürer performer, artysta sztuki mediów, kompozytor i muzyk.

Jeden z najbardziej oryginalnych i konsekwentnych twórców współczesnej sztuki polskiej. Wierzy w reinkarnację i uważa siebie za siódme wcielenie Albrechta Dürera. Od 1969 roku realizuje projekt Life performance; projekt Sztuka Andrzeja Dudka-Dürera – Żywa Rzeźba; Sztuka Podróży (od 1979), na terenie Polski i niemal całego świata, prezentując performanse, wystawy, instalacje i wykłady. Włączył też do swych działań artystycznych medytację.

Brał udział w wielu pokazach, festiwalach i sympozjach w kraju i za granicą, m.in. w: Sztokholmie (1983), Edynburgu (1987), Korei Południowej (2000) czy podczas Biennale w Wenecji (2003).
Prowadził wykłady i warsztaty w licznych szkołach i uniwersytetach, m.in. w: Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Nowej Zelandii i Australii.

Stypendysta MKiDN (2002, 2011). W 2014 roku otrzymał nagrodę za wybitne osiągnięcia od Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego prace i dokumentacje znajdują się w zbiorach prywatnych i publicznych, m.in. w muzeach narodowych w Warszawie i Wrocławiu, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Gallery w Londynie, w Amsterdamie, Sydney i Chicago.
 
 
„Główne serie w jego twórczości to przede wszystkim wskrzeszenie dürerowskiego mitu, czyli prace zawierające cytaty z twórczości Albrechta Dürera, począwszy od przejęcia charakterystycznego monogramu renesansowego artysty po wykorzystanie jego grafik w całości lub fragmentach. (…) Odniesienie do Żywej Rzeźby, czyli prace w różny sposób dokumentujące postać twórcy, której elementem jest Sztuka Butów – utrwalanie stanu permanentnej przemiany w ich wyglądzie na przestrzeni wielu lat i w konkretnej przestrzeni (…) innym jeszcze wątkiem są prace odwołujące się do doświadczeń metafizycznych – grafiki z cyklu Nic i Coś„.
(cytat za: D. Jarosz-Franczak, Transcendencja w performance Andrzeja Dudka-Dürera, praca magisterska, Uniwersytet Śląski w Cieszynie, 2005)
 
 
Sztuka jest dla Niego sposobem na życie, za jej pośrednictwem komunikuje się z otoczeniem.
www.a.dudek.durer.artwroc.com