Studyjny pokaz filmu Łukasza Śródki „W absolutnej ciszy” oraz spotkanie z artystą i reżyserem w ramach Podróży plejady artystów współczesnych.

Program:
• powitanie przez Dyrektora Muzeum i prezentacja prac – Joanna Kwaśna (poziom I), godz. 17:45
• projekcja filmu dokumentalnego Łukasza Śródki „W absolutnej ciszy” (poziom I)
• rozmowa w gronie miłośników sztuki

—————————

Konrad Jarodzki – architekt, artysta malarz i rysownik

Urodził się 31 grudnia 1927 r. w Zaklikowie. Ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej oraz studia malarskie w PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP) pod kierunkiem Eugeniusza Gepperta. Członek Grupy Wrocławskiej.
W latach 1993–1999 był rektorem wrocławskiej ASP.
Wykształcił wielu wychowanków, dziś uznanych artystów o zróżnicowanych osobowościach. Garnęli się do niego „wszyscy niepokorni”, a on dawał im niebywałą swobodę, jak sam twierdził: „Zależało mi nie na nauce techniki, rzemiosła, ale wpojeniu konsekwencji działania, rozbudzeniu świadomości wyborów”.
Jest też autorem ciekawych projektów wrocławskich osiedli mieszkaniowych, m.in. punktowców przy ul. Piłsudskiego i ul. Sudeckiej, przypominających projekty Le Corbusiera, eleganckich i wygodnych, które zdobyły nagrodę Mister Wrocławia.

Profesor Jarodzki, artysta który z powodzeniem podejmuje ciekawe próby uchwycenia przestrzeni na płótnie: „Przestrzeń jest przedmiotem mojego malarstwa. Przez uzyskanie jak najbardziej sugestywnego złudzenia pragnę wyrazić ową nieprawdę, jaką jest zamiana ściany obrazu w otwarte okno obrazu. Zniknięcie obrazu jako przedmiotu i nadanie mu rangi stymulatora przeżyć, umożliwienie odbiorcy zapomnienia o sytuacji rzeczywistej, jaką jest: widz – przestrzeń – obraz i uwierzenie w sytuację nową: widz – przestrzeń – przestrzeń”.
(Konrad Jarodzki, Uwagi autorskie o własnej twórczości, [w:] Konrad Jarodzki: „Nadchodzi” [katalog wystawy], Wrocław 2008, s. 3.)

„Jest to malarstwo wielkiej maestrii pędzla w najlepszym, tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Każda z prac cyklów utrzymana jest w monochromatycznej tonacji: niebieskościach, bieli-szarości, różach czy ugrach, a skala każdej z tych barw wyczerpana jest w całym bogactwie i subtelności jej niuansów, ściemnień i rozjarzeń, intensyfikacji i rozbieleń. Laserunkami wydobyte świetlistości kosmicznych przestrzeni i wypukłości nabrzmiałych, trójwymiarowych form pierwszego planu manifestują jednorodność ich istoty. Podkreśla tę jednorodność fakt równie częstej sytuacji wypływania wężownic od tyłu kompozycji i lewitacyjnego unoszenia się ich w eterze, jak płynięcia od góry w przestrzenie wyzbyte horyzontu”.
(Bożena Kowalska, cytat za: Konrad Jarodzki: „Nadchodzi” [katalog wystawy], Wrocław 2008, s. 54–55.)

—————————

Film:
„W absolutnej ciszy” (czas projekcji: 65’)
Scenariusz i reżyseria: Łukasz Śródka
Studio Filmowe CAMERA NERA, Wrocław 2017

Łukasz Śródka zrealizował pełnometrażowy dokument o prof. Konradzie Jarodzkim, znanym wrocławskim malarzu, nestorze trzech pokoleń wrocławskich artystów.
Film jest próbą oddania wizji artystycznej malarza i opowieścią o jego życiu.
„To poetycka wizja artystycznej drogi malarza spleciona z opowieściami wrocławskich twórców, m.in. wywodzących się z jego pracowni i krytyków sztuki. Reżyser podgląda bohatera, również podczas wernisażu wystawy Zniekształcona przejrzystość w Nowym Jorku. W pracach Jarodzkiego abstrakcja miesza się z ekspresją, a w filmie Śródki melancholia łączy się z szacunkiem dla dorobku mistrza”.
(za: Marcin Radomski, 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty)