Konferencja podsumowująca cykl „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” z udziałem artystek Natalii Kruszyny i Rity Jankowskiej, prowadzenie Monika Wachowicz i Jarosław Fret.

Instytut im. Jerzego Grotowskiego od listopada 2021 do kwietnia 2022 realizuje cykl „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”. Po blisko sześciu miesiącach wypełnionych zróżnicowanymi wydarzeniami – od seansu teatralnego po performans, poprzez koncerty, filmy i wystawy – zapraszamy na konferencję podsumowującą cały cykl – „Col tempo / Z biegiem czasu”.

Czas, w którym przyszło nam żyć, pożera wszystko. Pożera także nasze dusze. Stajemy się towarem, następnym numerem bez pamięci, przeszłości; zmieniamy się w jednostkę statystyczną. Tracąc duszę, tracimy poczucie bezpieczeństwa. To jak przerażający sen pełen przemocy!

Trzeba nam wrócić do źródła, do historii zapisanej w ciele, do tożsamości, do centrum naszego istnienia. Nie dajmy się rozproszyć. Biegnijmy przed czasem – może nawet kilka kroków przed nim. Pozwólmy przeprowadzić myśli i emocje przez szczelinę tak, aby uświadomić sobie i innym, że istnieje coś więcej niż wybór; że istnieje wolność, że nie muszę być wciąż w „albo”. Mogę tworzyć „i”.

Czy mogę już głośno krzyknąć: „Eureka”? Och nie, jeszcze nie! Ja też jestem „w czasie” i tylko wiernie dotrzymuję mu kroku. Ileż tu nagich zakamarków, ścieżek, które czekają na ślady – dowody ludzkiej wyobraźni? Chcę pozostać w tym labiryncie Kobiet Sztuk Performatywnych. Oto One – kobiety szalone z miłości do świata, ludzi; żywe i równocześnie nie-żywe, upiory, zjawy, kobiety o sercu smoka, potężne, niezniszczalne, przekuwające każdą szczelinę w narzędzie poznania.

Wiem, że nic nie jest „na zawsze”, ale dopóki tam jestem, słyszę bicia ich serc. A więc Jestem!

Monika Wachowicz

Konferencję zwieńczy wystawa fotografii Małgorzaty Wachowicz „Prześwity i puste miejsca”. Link do informacji o wystawie.