Obraz, lustro, okno. Po wystawie "Callart 3"

oprowadzanie kuratorskie
Od 26.10.2023 do 26.10.2023

Czym jest malarstwo? Czym jest obraz? – zdają się dociekać artyści od zarania dziejów. Napięcie między ideą a formą od zawsze było zauważalne w ich dziełach i rozważaniach. W wyniku rozwoju technologii cyfrowych obraz powoli zaczął swoją wędrówkę od obiektu wykonanego na płaskiej powierzchni, ku przedmiotom codziennego użytku, by ostatecznie podążyć w stronę rzeczywistości digitalnej. Śledząc jego metamorfozy, możemy rozpatrywać przekształcenia, jakie następowały w miarę upływu dekad w ludzkiej percepcji.

Podczas oprowadzania kuratorskiego prześledzimy wspomnianą ewolucję, krok po kroku analizując dzieła eksponowane na wystawie Callart 3. Wirtualne okno. Kuratorka przybliży szerszy kontekst prac oraz uzupełni narrację o inne znamienne dzieła z historii sztuki, będące kamieniami milowymi owych przemian. Zostanie poruszony wątek tego, co łączy obraz z lustrem oraz oknem w nawiązaniu do kluczowych teoretyków i badaczy sztuki.

Prowadzenie:

Sylwia Kościelniak – kuratorka wystawy Callart 3, opiekunka kolekcji MWW, historyczka sztuki, której zainteresowania badawcze skupiają się wokół sztuki współczesnej oraz tradycyjnego japońskiego drzeworytu (ukiyo-e).

Obraz, lustro, okno. Po wystawie

wykorzystano fragment pracy: Yinka Shonibare, "Fake Death Picture", 2011.

English AAA

Trwają prace modernizacyjne

Nasza strona ma już nową szatę graficzną i możesz już z niej korzystać. Musimy jednak jeszcze kilka rzeczy poprawić, aby stała się lepsza.

Jeśli widzisz na stronie jakąś nieprawidłowość, będziemy wdzięczni, jeśli ją nam zgłosisz.

Przepraszamy za niedogodności.

OK

Przypomnimy Ci o tym za 15 minut.