Na wystawę Terytorium składają się prace dwójki artystów odnoszące się do złożonych zależności zwierzęcych i ludzkich terytoriów, ich przenikalności oraz istniejących między nimi granic, a także tego, kto, według jakich zasad i środków, je ustala. Terytorium można rozumieć jako odcisk na powierzchni ziemi, obszar posiadający jasne granice, wyznaczone ze względu na jakieś właściwe dla niego cechy. Tak definiowane terytorium nosi na sobie ślady ludzkiej działalności – w wytyczaniu granic, nazywaniu, znakowaniu czy opanowaniu. Z kolei łacińskie słowo terra wyraźnie wybrzmiewające w „terytorium” oznacza ziemię, bardzo istotną zarówno dla biologicznych, jak i politycznych terytoriów. Soczewką pozwalającą dostrzec wspomniane zjawiska stał się dla Netty Laufer teren Palestyny i Izraela, natomiast dla Toma Swobody ogród zoologiczny.

Zapraszamy do udziału w wirtualnym oprowadzaniu po wystawie z udziałem kuratorki – Agaty Ciastoń oraz artystów – Netty Laufer i Toma Swobody. W trakcie rozmowy z twórcami poznamy źródła ich poszukiwań, dowiemy się jak każde z nich rozumie terytorium i przekonamy się, czy przestrzeń schronu przeciwlotniczego determinuje odbiór ich prac.

Więcej informacji o wystawie >>>