Zdzisław Jurkiewicz był artystą poszukującym i bacznie obserwującym otaczającą go rzeczywistość. Pasjonował się astronomią, matematyką, ale także takimi naukami jak zoologia czy botanika, swoje mieszkanie zamienił w obserwatorium astronomiczne, laboratorium i ogród botaniczny.

W trakcie „Wspólnego oglądania” spojrzymy na twórczość Zdzisława Jurkiewicza okiem historyków sztuki, kulturoznawczyni, astronoma, architekta, siostry artysty i reżysera, próbując poznać fenomen twórcy, który zachwycał się przejawami świata w każdej postaci.

Każda z zaproszonych osób opowie o innym aspekcie twórczości Zdzisława Jurkiewicza, przez pryzmat pojedynczej pracy prezentowanej na wystawie Zdarzenia.

Od 19 sierpnia do 30 września w każdy kolejny czwartek zapraszamy na premierowe pokazy filmów na muzealnym Facebooku i kanale YouTube.

Oprowadzanie po wystawie Zdzisław Jurkiewicz. Zdarzenia

Krzysztof Landsberg opowiada o filmie Zdzisław Jurkiewicz. Artysta totalny

Paweł Preś opowiada o pracy Zdzisława Jurkiewicza Saturn

Roman Rutkowski opowiada o pracy Zdzisława Jurkiewicza Omega. Na ścianie, na płótnie i na sztaludze