W sobotę 26 września o godz. 15 w przestrzeni wystawy „Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa” na poziomie 3 i 4 schronu przy Pl. Strzegomskim 2a odbędzie się spotkanie z kuratorkami i artystami oraz oprowadzanie kuratorskie.

W spotkaniu ze zwiedzającymi wezmą udział Jasna Jakšić i Ivana Kancir z Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu (MSU) – kuratorki wystawy „Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa” oraz artyści biorący w niej udział: Ivana Franke, Iva Kovač i Davor Sanvicenti. Gościem spotkania będzie również Vlado Martek – chorwacki artysta, którego indywidualna wystawa „Granice języka” od 25 września będzie prezentowana w MWW na poziomie 0.

Na wystawie „Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa” prezentowane są prace 77 artystów chorwackich powstałe w różnych technikach: obrazy, grafiki, obiekty, instalacje, fotografie, dokumentacja fotograficzna i audiowizualna. Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu wydobywa te kierunki, ruchy i zjawiska artystyczne, które prezentują powojenną chorwacką neoawangardę w linii nurtu neokonstuktywistycznego, która była obecna w Zagrzebiu od lat 50. XX wieku, a szczyt jej rozwoju przypadał na lata 1961 do 1973, gdy miały miejsce międzynarodowe wystawy ruchu „Nove tendencije” (Nowe tendencje).

Wraz z przeglądem prac, które reprezentują te zjawiska, pokazane są także prace artystów współczesnych, którzy są kontynuatorami tych poetyk, czy też skupiają się na poszukiwaniach wizualnych (Ivana Franke), interaktywnych, komputerowo generowanych instalacjach i sztuce mediów, a także poszerzeniu pojęcia sztuki przy zastosowaniu współczesnych technologii i nauki: David Maljković, Davor Sanvicenti, Martina Mezak, Fokus Grupa (Iva Kovač / Elvis Krstulović).

Spotkanie i oprowadzanie kuratorskie będą tłumaczone na język polski. Wstęp bezpłatny – serdecznie zapraszamy!