Prywatne mitologie, to długofalowy projekt zakładający stworzenie stałej przestrzeni dla międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław, kierujący ku osobistym narracjom i intencjom, które mogą przyjmować różnorakie formy, niemniej za każdym razem wynikające z pasji opisywania, analizowania, lecz również naprawiania świata. Jednocześnie w swoim założeniu projekt stawia istotne dla Muzeum Współczesnego Wrocław pytania o dziedzictwo myśli neoawangardowej.

Wystawa Urodziny Marty – inicjująca projekt Prywatne mitologie – próbuje badać te zależności, odchodząc od linearnego układu na rzecz podkreślenia prawa do wyrażania w sztuce tego, co indywidualne, intymne czy prywatne, aczkolwiek zdeterminowane społecznie.

Ważnym elementem wystawy jest instalacja Poezja konkretna Stanisława Dróżdża – artysty związanego z Wrocławiem, oryginalnego twórcy poezji konkretnej-pojęciokształtów, autora Pawilonu Polskiego na Biennale Weneckim w 2003 roku, autora muralu Klepsydra na fasadzie MWW.

Prezentację stanowi dostosowana do przestrzeni Muzeum Współczesnego Wrocław i wykonana zgodnie z autorskimi wskazaniami Stanisława Dróżdża rekonstrukcja instalacji, którą artysta zrealizował w Galerii Foksal w 2002 roku. Ponad 10 km żyłki o grubości 1 mm łączy punkty wyznaczone według specjalnego systemu na ścianach, suficie i podłodze. Przestrzeń pozostaje niedostępna, ale jednocześnie materializuje się jej fizyczny aspekt.

W niedzielę 29 marca o godz. 15.00 po wystawie Prywatne mitologie. Urodziny Marty oraz instalacji Stanisława Dróżdża Poezja konkretna oprowadzi Sofiia Baianova z Fundacji Ukraina.

Wstęp na oprowadzanie jest bezpłatny – zapraszamy!

Sofiia Baianova – specjalistka ds. promocji i PR Fundacji Ukraina, tłumaczka języka ukraińskiego i rosyjskiego. Aktywna uczestniczka projektów społecznych – Żywa Książka w ramach Human Library, aktorka dokumentalnego spektaklu o Ukraińcach we Wrocławiu pt. Nowi.

Prywatne mitologie. Urodziny Marty
więcej informacji >>>

Stanisław Dróżdż. Poezja konkretna
więcej informacji >>>

HARMONOGRAM OPROWADZAŃ

— 31.05 (niedziela), godz. 15.00 – oprowadzanie po wystawie Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska,

— 19.07 (niedziela), godz. 15.00 – oprowadzanie po wystawie Nowa normatywność. Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70,

— 6.09 (niedziela), godz. 15.00 – oprowadzanie po wystawie indywidualnej Barbary Kozłowskiej,

— 29.11 (niedziela), godz. 15.00 – oprowadzanie po wystawie Gry z miejscem. Wrocławskie galerie: Katakumby / Zakład nad Fosą / Ośrodek Działań Plastycznych.

***

Wystawę Prywatne mitologie. Urodziny Marty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakupy prac dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Narodowe kolekcje sztuki współczesnej.