Sztuka dla Ziemi i człowieka. Konkurs na projekt artystyczno-społeczny dedykowany mieszkańcom Opolna Zdroju i okolicy
Konkurs
Link do strony z wynikiem konkursu.
1. Dla kogo?
Dla wszystkich studentów i studentek, doktorantów i doktorantek wrocławskiej ASP!
2. Co jest do zrobienia?
Poznaj historię Pleneru Ziemia Zgorzelecka 1971 oraz historię Opolna Zdroju (miejscowość położona 2,5 h drogi na Zachód od Wrocławia, gdzie w 1971 roku odbył się pierwszy w Polsce plener artystyczny łączący elementy sztuki współczesnej i ochrony środowiska). Potem opracuj autorski projekt artystyczno-społeczny! Przygotuj tekst, w którym opiszesz założenia swojego pomysłu! Osoby, które zaproponują najciekawsze koncepcje zaprosimy na krótką rozmowę za pośrednictwem platformy Zoom.
3. Do kiedy czekamy na Wasze pomysły?
Aplikuj drogą mailową na adres edukacja@muzeumwspolczesne.pl. Masz czas do 15 marca do godz. 23:59! Pamiętaj o przesłaniu wraz z opisem projektu: karty zgłoszenia, CV, portfolio (pdf lub link) oraz listu motywacyjnego, w którym napiszesz, czemu to Ty jesteś najlepszym kandydatem/-ką.
4. Kogo szukamy?
Osób, które są gotowe na eksperymenty artystyczno-ekologiczno-społeczne, które chętnie na kilka tygodni przeniosą się na Trójstyk granic polsko-czesko-niemieckiej, ludzi lubiących pracę z lokalnymi społecznościami, z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Szukamy studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu o różnych zainteresowaniach i pasjach, ceniących sobie przedsięwzięcia interdyscyplinarne, zainteresowanych działaniami ekologicznymi, gotowych sprostać nowym wyzwaniom, jakie czekają nasz świat, nasze województwo oraz region kopalni odkrywkowej Turów – w związku z kryzysem klimatycznym oraz transformacją.
5. Co jest nagrodą?
Wybrane osoby wyjadą na trzytygodniowe rezydencje artystyczne do Opolna Zdroju, by tam ze wsparciem kuratorskim i producenckim, rozwijać swoje koncepcje. Rezydenci będą mieli zapewnione noclegi, otrzymają także honorarium (przeznaczone na przejazdy, bieżące wydatki, wyżywienie). Na koniec wspólnie przygotują w Opolnie Zdroju wystawę, podczas której przedstawią efekty swoich realizacji!
6. Na co zwracamy uwagę, oceniając Wasze pomysły?
Będziemy szukać oryginalnych koncepcji, o interesujących walorach artystycznych, z pewnością zwrócimy uwagę na aspekty proekologiczne i społeczne. Docenimy koncepcje angażujące odbiorców do działań twórczych. Zwrócimy uwagę na możliwości realizacyjne projektu w różnych okolicznościach (również tych związanych z COVID-19).
Biogramy członków jury:
Joanna Kobyłt – kuratorka międzynarodowej kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Współczesnego Wrocław od 2019 roku. Historyczka i krytyczka sztuki. Absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Wrocławski), studiowała kulturoznawstwo. Redaktorka. Autorka tekstów o sztuce. Była kierowniczka galerii SIC! BWA Wrocław. Współpracowała z Obiegiem, Dwutygodnikiem, Szumem i Notesem Na 6 Tygodni. Kuratorka wystaw i międzynarodowych rezydencji artystycznych.
Daria Milecka – studiowała w PWSSP we Wrocławiu (Wydz. AW i WP oraz MG i RZ, 1991–1996). Dyplom z malarstwa ukończyła w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (1985–1990), dyplom z kulturoznawstwa ukończyła pod kierunkiem prof. Stanisława Pietraszko. Obecnie profesor zwyczajna w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zatrudniona na Wydziale Malarstwa w Katedrze Rysunku. Brała udział w ponad 200 wystawach krajowych i zagranicznych, sympozjach, plenerach malarskich, konferencjach. Współtworzy grupę artystyczną Kontynuacja i Sprzeciw, działającą od 1996 roku pod patronatem prof. Wandy Gołkowskiej i Jana Chwałczyka. Pracowała przy kolekcjach, m.in. Gerarda Bluma w Muzeum Modern Art w Hünfeld, Forum Konkrete Kunst w Erfurcie (Niemcy), Musée du Petit Format w Nismes (Belgia). Zajmuje się malarstwem oraz badaniem relacji pomiędzy obrazem a słowem (zarówno aspektem historycznym, jak i współczesną koegzystencją tych dwóch mediów w sztukach wizualnych).
Anna Wilczyńska – studiowała w WSM w Legnicy (Zarządzanie Przedsiębiorstwem) oraz w WSB we Wrocławiu (Zamówienia Publiczne). Zatrudniona w PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów. Od 2019 roku sołtyska Opolna Zdrój oraz prezeska Stowarzyszenia ,Na Trójstyku. Liderka oraz wolontariuszka w Fundacji Pracowniczej PGE ,,Pomagamy”, której celem jest przede wszystkim aktywizacja oraz integracja pracowników i współpracowników GK PGE wokół wspólnej działalności społecznej, a także rozwój ich umiejętności i wspieranie w działaniach na rzecz najbliższego otoczenia. Organizuje zbiórki charytatywne na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego SOS Wojcieszów oraz Domu Dziecka Sobieradzik w Wojcieszowie.
Krzysztof Bielaszka – koordynator i menedżer projektów, związany m.in. ze Strefą Kultury Wrocław, gdzie odpowiada m.in. za obszar związany z rozwojem sektora kultury (szkolenia, konferencje, projekty kompetencyjne adresowane do przedstawicieli kadr kultury we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku), ekologizację instytucji kultury, a także za projekty realizowane we współpracy z podmiotami na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Menedżer i promotor kultury, producent i kurator, aktywnie zaangażowany w kreowanie procesów związanych ze wzmacnianiem pola kultury. Posiada rozległe doświadczenie z zakresu przygotowania oferty programowej, pozyskiwania środków, współpracy międzynarodowej (w ramach programu AIR Wro w latach 2015–2019 koordynator działań międzynarodowych Biura Festiwalowego Impart 2016, a później Strefy Kultury Wrocław), monitoringu i zarządzania projektem. Na stałe współpracuje z Fundacją Ładne Historie, gdzie zajmuje się koordynacją programową działań i projektów.
Piotr Ernest – absolwent Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel geografii i wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni. Założyciel Akcji Charytatywnej Górnik Przywraca Nadzieje, wspierającej dzieci dotknięte chorobami nowotworowymi. Współtwórca projektów polsko-czeskich promujących kulturę regionu oraz współpracę transgraniczną.
*
KONKURS JEST PIERWSZYM Z WYDARZEŃ REALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU „ODKRYWKI. PROGRAM OBCHODÓW 50. ROCZNICY PLENERU ZIEMIA ZGORZELECKA”.
Organizatorzy:
— Muzeum Współczesne Wrocław
— Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Partnerzy:
— Sołtys wraz z Radą Sołecką Opolna Zdrój
— Stowarzyszenie NA TRÓJSTYKU
— Stowarzyszenie EKO-UNIA
Dodano:16.02.21
Udostępnij: Facebook, Twitter