W ramach programu Odkrywki, realizowanego w 2021 roku z okazji obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka, odbędą się trzy trzytygodniowe rezydencje w Opolnie-Zdroju, w których wezmą udział: Wiktoria Kruk, duet Kinga Bartniak i Iwona Ogrodzka oraz Natalia Komorowska. Każda rezydencja odbędzie się w innym terminie, a projekt będzie rozwijany przez cały czas jej trwania. Poniżej prezentujemy w skrócie koncepcję Natalii Komorowskiej. W kolejnych miesiącach na stronach facebook.com/muzeumwspolczesne, instagram.com/muzeumwspolczesne i muzeumwspolczesne.pl będziemy informować o tym, jak projekt zmienia się i rozkwita.
 
 
Natalia Komorowska
3–24.08.2021
Eko-zielnik

Link do dokumentacji fotograficznej.

Celem projektu jest zatrzymanie momentu, w którym współdziałamy z naturą, doświadczamy jej i poznajemy samych siebie. Często zamykamy wspomnienia w formie obiektów, listów, pamiętników. Zwracając się w stronę wspomnień z wędrówek małych i dużych, wspólnie z mieszkańcami Opolna-Zdroju i okolicy zostanie stworzony eko-zielnik/ eko-pamiętnik z zasuszonych roślin i zapisków. Elementy te zachowamy między warstwami szkła, które będą pochodzić z odzysku – wykorzystamy stare okna, które już mają swoją historię i ładunek energetyczny. W ten sposób powstaną witrażowe kolaże obrazujące wspomnienia mieszkańców, wyjątkowe szklane sekretniki wykonane techniką Tiffany’ego.

Natalia Komorowska – urodziła się w Warszawie, wychowała się w Kotlinie Jeleniogórskiej, blisko Karpacza, Szklarskiej Poręby, Karkonoszy i Gór Izerskich. Historia szklarstwa ukształtowała jej pogląd na otaczający świat i sztukę. Uczęszczała do Liceum Plastycznego im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie specjalizowała się w szkle artystycznym, następnie na Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2015–2020) i Akademię Sztuk Pięknych w Bratysławie (2019). Pracuje w szkle już ponad 10 lat i nadal poszerza wiedzę oraz umiejętności. Aktualnie przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, równolegle studiując na kierunku Mediacja Sztuki. Jej działania zostały docenione m.in. w latach 2017–2019, kiedy otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia, Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia i Stypendium Rektora ASP we Wrocławiu. Jest laureatką wielu konkursów m.in. The Glass Prize 2019 w kategorii The Aspiring Glass Artist, organizowanego przez firmę Warm Glass UK.
facebook.com/nkomorowska.art
 
 
Identyfikacja wizualna projektu Odkrywki:
Karolina Pietrzyk