W ramach programu Odkrywki, realizowanego w 2021 roku z okazji obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka, odbędą się trzy trzytygodniowe rezydencje w Opolnie-Zdroju, w których wezmą udział: Wiktoria Kruk, duet Kinga Bartniak i Iwona Ogrodzka oraz Natalia Komorowska. Każda rezydencja odbędzie się w innym terminie, a projekt będzie rozwijany przez cały czas jej trwania. Poniżej prezentujemy w skrócie koncepcję Kingi Bartniak i Iwony Ogrodzkiej. W kolejnych miesiącach na stronach facebook.com/muzeumwspolczesne, instagram.com/muzeumwspolczesne i muzeumwspolczesne.pl będziemy informować o tym, jak projekt zmienia się i rozkwita.

Kinga Bartniak i Iwona Ogrodzka
5–26.07. 2021
O wodzie

Link do dokumentacji fotograficznej.

Podczas pobytu w Opolnie-Zdroju chcemy rozpocząć proces budowy narracji, której centrum będzie nie-ludzkie środowisko wodne. O wodzie to projekt inspirowany eco-fiction, baśniami i legendami. Podczas tworzenia tekstowych i wizualnych historii, ich główna bohaterka – woda – zostanie uosobiona. Pragniemy, żeby proces powstania pracy umożliwił nam i osobom mieszkającym w Opolnie zrozumienie procesów związanych z degradacją środowiska czy tożsamością kulturową regionu. Do pracy nad tekstem, wspólnym fantazjowaniem i dzieleniem się swoimi spostrzeżeniami pragniemy zaprosić osoby mieszkające w Opolnie-Zdroju.

Kinga Bartniak – badaczka wizualna urodzona we Wrocławiu. Absolwentka wrocławskiej ASP, studiowała również na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. W 2019 rozpoczęła pracę doktorską na temat przestrzeni pomiędzy pracą a czasem wolnym. Brała udział w intermedialnej rezydencji w Niemczech, projekcie we Włoszech oraz internetowych rezydencjach w ramach Instytutu Adama Mickiewicza i OP ENHEIM. Poszukuje neutralnych, opartych na gradientach przestrzeni, które zachęcają do otwartej komunikacji. Korzysta z różnych mediów, ale głównie pracuje z wideo i tworzy obiekty. Współpracowała z Instytutem Adama Mickiewicza, Sympozjum Wrocław 70/20, Pracownią Otwartą we Wrocławiu, Luką 5G i Galerią JEST.
bartniakkinga.wixsite.com
facebook.com/kinga-bartniak

Iwona Ogrodzka – zajmuje się malarstwem i sztuką wideo. Współpraca z innymi artystami i artystkami stanowi bardzo istotną część jej pracy. Od kilku lat razem z Karoliną Balcer tworzy Why Quit. Od 2020 wspólnie z Alą Savashevich i Pamelą Bożek działa w nieformalnej grupie Bezgraniczna Pomoc. Doktorantka ASP we Wrocławiu. Rezydentka programu KulturKontakt w Wiedniu (2018). Uczestniczka m.in. Przeglądu Sztuki Współczesnej Survival, Biennale Sztuki Zewnętrznej Out of Sth we Wrocławiu oraz Biennale Sztuki Współczesnej w Dreźnie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019) i Prezydenta Wrocławia (2020).
iwonaogrodzka.com
facebook.com/iwona.ogrodzka
instagram.com/ogrodzka

Identyfikacja wizualna projektu Odkrywki:
Karolina Pietrzyk