W ramach programu Odkrywki, realizowanego w 2021 roku z okazji obchodów 50. rocznicy Pleneru Ziemia Zgorzelecka, odbędą się trzy trzytygodniowe rezydencje w Opolnie-Zdroju, w których wezmą udział: Wiktoria Kruk, duet Kinga Bartniak i Iwona Ogrodzka oraz Natalia Komorowska. Każda rezydencja odbędzie się w innym terminie, a projekt będzie rozwijany przez cały czas jej trwania. Poniżej prezentujemy w skrócie koncepcję Wiktorii Kruk. W kolejnych miesiącach na stronach facebook.com/muzeumwspolczesne, instagram.com/muzeumwspolczesne i muzeumwspolczesne.pl będziemy informować o tym, jak projekt zmienia się i rozkwita.

Wiktoria Kruk
7–28.06.2021
Sprawiedliwość społeczna

Link do dokumentacji fotograficznej.

Projekt zakłada stworzenie interaktywnej instalacji artystycznej w Opolnie-Zdrój. Ramiona minimalistycznej i surowej konstrukcji, zbudowanej na podobieństwo wagi szalkowej, będą dźwigać z jednej strony węgiel, z drugiej przygotowane przez mieszkańców podczas warsztatów doniczki z sadzonkami różnorodnych roślin miododajnych. Całość konstrukcji będzie odnosić się do charakteru pomnika-symbolu. Rzeźba będzie przystosowana do pielęgnacji roślin. Po zakończeniu rezydencji zachowa swoją aktualność i będzie przypominać o konieczności szukania równowagi między przemysłem, a tym co naturalne, między tym co jednostkowe, a tym co systemowe.

Wiktoria Kruk – studentka III roku grafiki wrocławskiej ASP. Największą przyjemność sprawia jej szukanie nowych narzędzi wypowiedzi. Działa intermedialnie, intuicyjnie i szybko. Organizuje pozarządowe wydarzenia artystyczne, gromadząc miłośników sztuki niższej. W procesie twórczym ważne jest dla niej przekraczanie własnych granic i możliwości. W swoich pracach nawiązuje bezpośrednio do przebytych doświadczeń, bada otoczenie i strukturę rzeczywistości. W 2020 otworzyła we własnym ogrodzie Galerię Gnuj. W tym samym roku założyła z Anią Kacprzak kolektyw Ty i Ja. Brała udział w wystawie towarzyszącej ogólnopolskiej Konferencji Grafiki Cyfrowej Cyfrowe Konfrontacje w Gdańsku. Otrzymała także Stypendium Rektora ASP za osiągnięcia artystyczne. W 2021 została laureatką konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW 2021 organizowanego przez CSW w Toruniu. Uczestniczyła również w wystawach m.in.: Trzeba cały czas uważać w galerii Resman w Rzeszowie, INTROSPEKCJE z multimedialnym obiektem eksponowanym w witrynie Galerii Sztuki Współczesnej MD_S we Wrocławiu (kolektyw Ty i Ja).
facebook.com/wiktoria.kruk.52

Identyfikacja wizualna projektu Odkrywki:
Karolina Pietrzyk