Zapraszamy na kolejny koncert w ramach nowej serii muzycznych wydarzeń w Muzeum Współczesnym Wrocław. Program cyklu koncentruje się wokół eksperymentalnych praktyk dźwiękowych, ukierunkowanych na wieloaspektowe postrzeganie przestrzeni. Punktem wyjścia dla całego przedsięwzięcia jest nietypowa architektura schronu przeciwlotniczego – siedziby MWW.

Po lutowym występie Erica Wonga i Huberta Kostkiewicza w muzeum zagra Rafael Toral – kompozytor muzyki eksperymentalnej, inżynier dźwięku i artysta multimedialny pochodzący z Lizbony. W latach 90. był uznawany za jednego z najbardziej innowacyjnych gitarzystów, przekształcających materię muzyczną przy użyciu narzędzi elektronicznych. Jego twórczość z tego okresu była pełna odniesień do takich stylistyk jak ambient, rock, swobodna improwizacja i muzyka aleatoryczna.

W 2004 roku radykalnie zmienił swoje metody pracy, zaczynając używać niestandardowych instrumentów elektronicznych i przykładając większą wagę do elementów performatywnych. Chętnie odwołuje się do technik gry na saksofonie lub trąbce, co pozwala nadać abstrakcyjnym strukturom dyscyplinę charakterystyczną dla jazzu.

Do grona jego współpracowników należą tak znakomici artyści jak np. Jim O’Rourke, Christian Fennesz, Phill Niblock, Rhys Chatham, John Zorn, Thurston Moore, Lee Ranaldo, Evan Parker, John Edwards, Michael Zerang, Chris Corsano, Tatsuya Nakatani, David Toop czy C. Spencer Yeh. Jest członkiem słynnego zespołu M.I.M.E.O. (Music In Movement Electronic Orchestra). Występował w wielu prestiżowych miejscach na całym świecie, m.in. Elastic Arts (Chicago), ZDB (Lizbona), Kings Place (Londyn), Experimental Media and Performing Arts Center (Nowy Jork), STEIM (Amsterdam), The Toff (Melbourne), Paradiso (Amsterdam), Tonic (Nowy Jork), Super Deluxe (Tokio), Centre Georges Pompidou (Paryż), Stadtgarten (Kolonia), Rhiz (Wiedeń), Mills College (Oakland), Experimental Intermedia (Nowy Jork).

Plakat: Iwona Jarosz