W niedzielę 20 stycznia o godz. 15.00 w przestrzeni wystawy Medytacje Fibonacciego + Sztruksowy zając | wobec Katarzyny Kobro (1898–1951) odbędzie się kolejny spacer z cyklu Walk & Talk, który poprowadzi matematyczka Małgorzata Mikołajczyk.

Matematyczne inspiracje w sztukach wizualnych nie są niczym nowym. Już w czasach starożytnych utrwalił się kanon piękna w sztuce oparty na liczbie złotej, trochę później geometria zdominowała islamskie mozaiki, a już całkiem niedawno sztukę op-artu. Pojęciami matematycznymi inspirowali się wielcy twórcy architektury i sztuki, od Fidiasza przez Michała Anioła, a w czasach bliższych nam Maurits Escher czy rodzimy Wacław Szpakowski.

Podczas spaceru po wystawie Medytacje Fibonacciego + Sztruksowy zając poznamy pojęcia matematyczne, które były inspiracją dla powstania eksponowanych tam prac, m.in. ciąg Fibonacciego i jego związek z liczbą złotą, cudowną spiralę, zjawisko samopodobieństwa, trójkąt Pascala i zbiór Mandelbrota oraz zadziwiającą spiralę Ulama.

Więcej informacji o wystawie >>>

Małgorzata Mikołajczyk – kierowniczka Pracowni Dydaktyki i Popularyzacji Matematyki w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia za działalność promującą wiedzę i kulturę matematyczną wśród mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, a w 2013 roku Nagrodę Główną Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Samuela Dicksteina za osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji matematyki.

Walk & Talk to cykl chodzonych wykładów w przestrzeni wystaw, w którym do interpretacji dzieł sztuki zapraszamy specjalistów spoza artystycznego świata. Podczas spaceru po wystawie zatrzymujemy się przy wybranych pracach, żeby wysłuchać subiektywnej opowieści i zauważyć nieoczywiste konteksty oraz nowe warstwy znaczeniowe.