Jaka architektura Podoba się Polakom? Najprostsza i najbardziej banalna odpowiedź brzmi: ładna. A co to tak naprawdę oznacza? Czy ładna jest tylko XIX-wieczna kamienica, czy może także „szafa z oknami”? Wbrew twierdzeniu, że o gustach się nie dyskutuje, czas na wiwisekcję naszych wyborów, preferencji i upodobań estetycznych.

Wszystko zaczęło się w 2007 roku. Wtedy to Barbara Bielecka, powołała do życia „gusto polacco”, którego emanacją miało być jej ukochane dziecko, czyli bazylika w Licheniu. „Tu jest respektowane dziedzictwo kulturowe narodu – mówiła w wywiadzie dla Gazety Wyborczej to są wszystko elementy z polskiego uzbrojenia, z polskiej przyrody, tradycji, z insygniów królów polskich”.

Czy rzeczywiście Polacy oczekują takiej architektury? Co się im podoba? Dlaczego środowisko architektów i krytyków sztuki nie zostawiało na tej świątyni suchej nitki? Czy laicy i eksperci to dwa odrębne światy? – odpowiedzi na te pytania szukał Błażej Prośniewski, który okiem socjologa w swoich badaniach starał się dokonać analizy upodobań architektonicznych Polaków.